Bilgilendirme tasarımında görsel materyal etkinliğinin ölçülmesi: 'Anne Sütü ve Emzirme El Kitapçığı' örneği
  1. Tez No: 942640
  2. Yazar: GÜLCAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN BULUT YUMRUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sağlık Eğitimi, Fine Arts, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplumların geliştirilebilmesi için görsel okuryazarlık oranlarının arttırılması gerekliliğinin ön planda olduğu günümüzde, bireylere ihtiyacı olan bilgiyi veri karma-şası yaşanan iletişim kanallarından arındırarak salt bir gerçeklikle sunmak ve geliştir-mek ihtiyaç haline gelmiştir. Bu bağlamda disiplinler arası bir tasarım anlayışı yürütü-lerek uygulanan çalışmamızda, birden farklı tasarım alanı aynı anda kullanılarak ihti-yaç duyulan bilgi yüksek algılanabilirlik düzeyinde alıcısına iletilmektedir. Grafik tasarım alanı içerisinde önemli bir kol olan bilgilendirme tasarımı, hedef kitlenin ihti-yacı olan bilginin kısa, yalın ve anlaşılır şekilde aktarımının sağlandığı bir tasarım alanıdır. Karmaşık bilgilerin ve metinlerin görselleştirilmesi ile bilgilendirme tasarımı bireylerin hayatını kolaylaştırma amacı taşımaktadır. Bilgi akışına ve algılama süreci-ne aktif katılım sağlamak için üretilen bu tasarımlarda illüstrasyonlar, bilimsel verile-rin kullanımı ile güçlendirilerek iletişim aracı olarak tanımlanmıştır. Bu araştırma, yeni doğum yapmış annelere bebeklerini doğru teknik ve yeter-lilikte besleyebilmek, kendilerini laktasyon boyunca değişen ve değişim gösterecek olan hayat dinamiklerini tanıtmak amacı ile hazırlanmıştır. Emzirme ile ilgili verile-cek olan bilgilendirmelerin bütüncül ve kapsamlı hale getirilmesi için gerekli bir araç olarak, emzirme sürecinde olan annelere yönelik tasarladığımız Emzirme Kitapçığı Örneği, öneri olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world where the necessity of increasing visual literacy rates is at the forefront in order to develop societies, it has become a necessity to present and develop the information individuals need with a pure reality by purifying communica-tion channels that are experiencing data chaos. In this context, in our study implemen-ted by implementing an interdisciplinary design approach, the information needed is transmitted to the recipient at a high level of perception by using multiple design areas at the same time. Information design, which is an important branch within the field of graphic design, is a design area where the information needed by the target audience is transferred in a short, simple and understandable way. Information design aims to ma-ke individuals' lives easier by visualizing complex information and texts. In these de-signs produced to ensure active participation in the flow of information and the per-ception process, illustrations are defined as a communication tool by strengthening them with the use of scientific data. This research was prepared with the aim of feeding their babies with the right technique and adequacy for mothers who have just given birth, and to introduce them to the life dynamics that change and will change throughout lactation. As a necessary tool to make the information about breastfeeding holistic and comprehensive, the Bre-astfeeding Booklet Sample that we designed for mothers who are breastfeeding can be shown as a suggestion.