Measuring user acceptance of chatbots with technology acceptance model
Sohbet robotlarının kullanıcı kabulünün teknoloji kabul modeli ile ölçümlenmesi
  1. Tez No: 942639
  2. Yazar: CAN SUSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapay zeka son yıllarda hayatımıza adından sıklıkla söz ettirecek şekilde girmiş ve insan-bilgisayar etkileşimine olanak tanıyan devrim niteliğinde bir teknolojidir. Bu teknoloji hem kullanıcıların günlük hayatına dokunan hem de işletmelerin onlara hizmet şekil ve yöntemlerini değiştiren bir yönde ilerlemektedir. Bu bağlamda, makina öğrenmesi ve doğal dili işleme gibi yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi ile sohbet robotları daha güçlü bir konuma gelmiş ve popülerliği artan bir kavram olmuştur. İşletmeler açısından kendilerini bu gibi teknolojilere adapte etmek elzem bir konu haline gelmiştir ve buna istinaden ülkemizde kullanıcıların bu teknolojilere nasıl yaklaştığı, doğru konumlanma adına ivedilikle anlaşılması gereken bir noktadadır. Bu tez çalışmasında sohbet robotlarının kullanıcılar tarafından kabulü ve bunu etkileyen faktörler arasındaki ilişkinin açıklanması amaçlanmaktadır. Bu amaçla yapılmış çevrimiçi anket yöntemiyle elde edilen veriler analiz edilmiş ve bulgular değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda algılanan kullanışlılık, algılanan eğlence ve sohbet robotu kullanım niyeti arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki, algılanan risk ve sohbet robotu kullanım niyeti arasında sınırlı düzeyde desteklenen negatif bir ilişki bulunmuştur. Algılanan kullanım kolaylığı ile sohbet robotu kullanım niyeti arasında anlamlı bir ilişki gözlenememiş fakat algılanan kullanım kolaylığı ile algılanan kullanışlılık arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has shown its effect on our lives significantly in the recent years, being a revolutionary technology that extends human-computer interaction. This technology is evolving in a way that impacts both with its impact on the daily lives of users and transforming the service methods of businesses. In this context, with the advancement of AI technologies like machine learning and natural language processing, chatbots have become more powerful and increasingly popular. Adapting to these technologies has become essential for businesses, and understanding how users in our country approach these technologies is crucial for proper positioning. This thesis aims to explain the relationship between the acceptance of chatbots by users and the factors influencing this acceptance. For this purpose, data obtained via an online survey method was analyzed and the findings were assessed. The research found a significant and positive relationship between perceived usefulness, perceived enjoyment, and the intention to use chatbots, and a limitedly supported negative relationship between perceived risk and the intention to use chatbots. No significant relationship was observed between perceived ease of use and the intention to use chatbots, but a significant and positive relationship was found between perceived ease of use and perceived usefulness.