İşitme engeli olan kadınlar için yapay zeka ile oluşturulmuş QR kodlu doğum sonu bakım kitapçığının geliştirilmesi ve pilot uygulaması
Development and pilot application of a postpartum care booklet with QR code created with artificial intelligence for women with hearing impairment
  1. Tez No: 958189
  2. Yazar: GAMZE GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı işitme engelli kadınlara özgü videoların olduğu doğum sonu gerekli bakımlarını ve ihtiyaçlarını karşılayan QR kodlu kitapçık oluşturulması ve etkinliğinin kalitatif olarak değerlendirilmesidir. Araştırma, nitel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi amaçlı ve ölçüt örneklem yöntemi ile belirlenmiş olup dahil edilme kriterlerine uygun 12 işitme engelli kadın oluşturmuştur. Katılımcılar kartopu tekniği kullanılarak araştırmaya alınmıştır. Veriler, Eylül 2023 – Nisan 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Görüşmeler, araştırmacılar tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan ve işitme engelli kadınların sosyo-demografik ve obstetrik özelliklerini, işitme engellerine ilişkin bilgilerini ve QR kodlu kitapçık hakkındaki görüşlerini içeren yarı yapılandırılmış bir form aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Tüm görüşmeler çevrimiçi ortamda yapılmıştır. v Araştırmadan elde edilen veriler yazıya dökülerek Intellectus 360 programı kullanılarak raporlanmıştır. Araştırmaya katılan işitme engelli kadınlar yaş ortalaması 32,4 ± 4,5'tir. Araştırmada kadınların %83,3'ü (n=10) daha önce daha önce QR kodlu bilgilendirme materyali kullanmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular 5 ana tema ve 11 alt temadan oluşmaktadır. Ana temalar; toplumda yer edinme ve eşitlik hissi, sağlık sistemine erişimde engeller ve fırsatlar, çeviri kalitesi ve anlaşılırlığı, QR kod kullanıcı deneyimi ve kitapçığın görsel ve sözel anlatımı olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda, işitme engelli kadınlar kitapçık sayesinde toplumda kendilerini daha eşit hissettiklerini ve sağlık alanında bu tür çalışmaların artırılması durumunda yaşadıkları zorlukların azalacağını ifade etmişlerdir. Tercümandan kaynaklanan çeviriyle ilgili bazı sorunlar ve zorluklar yaşadıklarını belirtmiş; buna karşın QR kod kullanımını oldukça pratik ve erişilebilir bulmuşlardır. Kitapçığın içeriğini ve görsel tasarımını etkili bulmakla birlikte, metinlerin kısaltılarak işitme engelliler için daha anlaşılır ve uygun hale getirilmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Anahtar Sözcükler : İşitme engelli, Doğum sonu bakım, QR kodlu kitapçık
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a QR-coded booklet containing videos tailored for hearing-impaired women to support their postpartum care and needs, and to evaluate its effectiveness qualitatively. The study adopted a qualitative design. The sample consisted of 12 hearing-impaired women selected through purposive and criterion sampling, and participants were reached using the snowball technique. Data were collected between September 2023 and April 2025 through online interviews, using a semi-structured form developed based on literature. This form included sociodemographic and obstetric data, information on participants' hearing impairment, and their opinions about the booklet. The interviews were transcribed and analyzed using the Intellectus 360 program. The average age of participants was 32.4 ± 4.5. Most participants (83.3%, n=10) had not used QR-coded materials before. Thematic analysis revealed five main themes and vii eleven sub-themes: sense of place and equality in society, barriers and opportunities in accessing healthcare, translation quality and clarity, QR code usability, and the effectiveness of visual and verbal content. Participants reported that the booklet made them feel more equal in society and that similar initiatives would reduce barriers in healthcare. Although some issues were noted regarding translation quality, the QR code system was found to be practical and accessible. The content and design were appreciated; however, participants recommended shorter and more accessible texts tailored to the needs of hearing-impaired individuals. Key Word : Deaf, Postpartum care, QR code booklet