Türkiye'de kamu fonksiyonel harcamalarının eğitim, sağlık ve ekonomik refah üzerindeki etkisine dair bir değerlendirme
An evaluation of the impact of public functional expenditures on education, health and economic welfare in Turkey
- Tez No: 942654
- Danışmanlar: PROF. DR. RENAN FUNDA BARBAROS ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uzun bir süre boyunca kalkınma nosyonu ekonomik gelişmişlik ile özdeşleştirilmiş ve ulusal gelir artışı ile ölçülmüştür. Bu bağlamda, gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) ekonomik gelişmenin ana göstergesi olmuştur. Ancak zaman içinde yüksek GSYH değerlerine sahip olan ülkelerde, refah düzeyinin ve yaşam memnuniyetinin aynı ölçüde yüksek olmaması, artan yoksulluk ve gelir dağılımı adaletsizlikleri gibi çeşitli toplumsal sorunların artması ve bu sorunlara çözüm getirememesi, GSYH'nin artık yeterli bir gelişme ölçütü olmadığı görüşünün dile getirilmesine yol açmıştır. Gelişen tartışmalar sonucunda Farklı metrikler ortaya atılmış en kabul göreni ise insani gelişme endeksi olmuştur. Böylece eğitim ve sağlık gibi insani göstergeler de ölçüt olarak eklenmiştir. Sonuç olarak ulusal ve küresel kalkınma politikalarının odağında insanın bulunması gerektiği savunulmuş ve birleşmiş milletlerin bünyesindeki tüm iktisadi kurumlar kalkınmayı ve refahı bu değişkenlerle ölçmeye başlamışlardır. Öte yandan devletler süreç içinde gerek toplumsal ihtiyaçları gidermek gerekse sosyal ve ekonomik düzenlemelerde bulunmak için olsun belirli kıstaslara göre harcamalar yapmışlardır. Söz konusu harcamalar ekonomik dalgalanmaların kontrol altına alınıp ekonomik refahın sağlanmasında etkili olmuştur. Ayrıca yine bu harcamalar aracılığıyla da bölgenin eşitsizliklerin giderilmesine yardım ederek bölgenin kalkınmasını sağlamışlardır. Bu çalışmada da fonksiyonel sınıflandırılma neticesinde yapılan kamu harcamalarının insani gelişme endeksi değişkenlerinden olan ve temel ihtiyaçlar olarak addedilen eğitim, sağlık ve ekonomik refah üzerine olan etkisinin ampirik olarak araştırılmasını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
For a long period, the notion of development was equated with economic advancement and measured by national income growth. In this context, Gross Domestic Product (GDP) became the main indicator of economic development. However, over time, the fact that countries with high GDP values did not exhibit equally high levels of welfare and life satisfaction, the increase in various social problems such as rising poverty and income distribution inequalities, and the failure to provide solutions to these problems led to the view that GDP was no longer an adequate measure of development. As a result of evolving discussions, different metrics were proposed, and the most widely accepted one became the Human Development Index. Thus, human indicators such as education and health were also added as criteria. Consequently, it was advocated that human beings should be at the center of national and global development policies, and all economic institutions within the United Nations began to measure development and welfare through these variables. On the other hand, over time, states have made expenditures according to certain criteria, either to meet social needs or to implement social and economic regulations. These expenditures have been effective in controlling economic fluctuations and ensuring economic welfare. Furthermore, through these expenditures, they have also contributed to regional development by helping to eliminate regional inequalities. This study aims to empirically investigate the effect of public expenditures, classified functionally, on education, health, and economic welfare, which are considered basic needs and are among the variables of the Human Development Index