Reflections of twentieth-century modern art on American modernist literature
Yirminci yüzyıl modern resim sanatının Amerikan modernist yazınına yansımaları
  1. Tez No: 942667
  2. Yazar: MELİKE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA DENİZARSLANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, yirminci yüzyıl sanatının ve bu dönemde gerçekleşen avangard sanatsal tekniklerin Modernist Amerikan yazınına etkilerini örneklerle incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada Modern sanatın biçemsel ve kavramsal yeniliklerinin edebiyatın dönüşümüne nasıl katkıda bulunduğu sorusu çerçevesinde, Gertrude Stein'in Three Lives adlı eseri ve Ernest Hemingway'in“Big Two-Hearted River”öyküsü analiz edilmektedir. Tezin amacı, görsel sanatlarda kullanılan yeni tekniklerden esinlenerek oluşturulmuş yeni yazı dilini edebiyat kuramları çerçevesinde de değerlendirip disiplinler arası bir bakış açısı kazanmayı hedeflemek; böylelikle sanat ve edebiyat arasındaki etkileşimin derinliğine işaret etmektir. Bu amaç doğrultusunda seçilen sanatçılar dönemin sanatsal gelişmelerini yakından takip etmiş, ve gerçekleştirdikleri biçemsel ve kavramsal dönüşümlerini edebi üretimlerine yansıtmış isimlerdir. Tezin ilk bölümü Modernist düşüncenin tarihsel ve kavramsal bağlamını ele alarak, Gerçekçilik ve Doğalcılıktan Modernizme geçiş sürecini inceleyecektir. İkinci bölümde, Claude Monet, Paul Cézanne, Pablo Picasso ve Henri Matisse gibi sanatçıların eserleri ile sanatsal ifadeleri ele alınacaktır. Son bölümde ise Stein ve Hemingway'in eserleri, modern sanatın yenilikçi teknikleriyle kurdukları bağ üzerinden ayrıntılı bir şekilde analiz edilecektir. Böylece, yirminci yüzyıl Modernist edebiyat ve görsel sanatlar arasındaki etkileşimin, yalnızca bir ilham kaynağı olmanın ötesine geçtiği ve anlatı dilini kökten dönüştürdüğünü ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the reflections of twentieth-century art and the avant-garde artistic techniques of the period on American Modernist literature. In this study, Gertrude Stein's Three Lives and Ernest Hemingway's story“Big Two-Hearted River”are analyzed within the framework of the question of how Modernist art's formal and conceptual innovations contributed to the transformation of literature. The thesis also aims to evaluate the new written language inspired by the latest techniques used in visual arts within the framework of literary theories and to gain a multidisciplinary perspective; thus pointing out the depth of the interaction between art and literature. In line with this purpose, the selected artists closely followed the artistic developments of the period and reflected the transformations that took place in their literary productions. The first part of the thesis examines the historical and conceptual context of Modernist thought and discusses the transition process from Realism and Naturalism to Modernism. The second part examines the works and artistic innovations of the artists such as Claude Monet, Paul Cézanne, Pablo Picasso, and Henri Matisse. In the final section, the works of Stein and Hemingway are analyzed elaboratively through their connection with the innovative techniques of modern art. Thus, it will be revealed that the interaction between literature and visual arts goes beyond being a mere source of inspiration.