'Sınırsız Ortamlar Sınırsız Ben' sınıf dışı öğrenme ortamları programının 4-5 yaş çocuklarının yaratıcılık becerilerine etkisinin incelenmesi
The effect of 'Unlimited Environments, Unlimited Me' outdoor learning environments program on the creativity skills of 4-5 year old children
- Tez No: 942668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DEREOBALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, 4-5 yaş aralığındaki çocukların yaratıcılıkları üzerindeki olası etkilerini incelemek amacıyla“Sınırsız Ortamlar Sınırsız Ben”adlı bir sınıf dışı etkinlik programın geliştirilmesi ve uygulanmasını hedeflemiştir. Araştırmanın örneklemini, İzmir ili Bornova ilçesinde ikamet eden, ailelerinin katılım izni verdiği 14 deney ve 14 kontrol grubu olmak üzere toplam 28 çocuk oluşturmuştur. Deney grubunda 6 kız, 8 erkek öğrenci; kontrol grubunda 6 kız ve 8 erkek öğrenci bulunmaktadır. Veri toplama sürecinde hem özel hem de devlet okullarına giden çocukların ailelerine e-posta ve sosyal medya aracılığıyla ulaşılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Lee ve Lee (2002) tarafından geliştirilen ve Koyuncuoğlu (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Bütünleştirilmiş Yaratıcılık Testi-Okul Öncesi (BYT-OÖ)-Yaratıcı Düşünme Becerisi Bölümü”ile Büyükyılmaz (2022) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Dönemde Yaratıcılık Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı aracılığıyla %95 güven düzeyinde analiz edilmiş, ölçeklerin güvenirliği Cronbach's Alpha analizi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların düzeylerini belirlemek için betimsel analizler, ön-son test farklılıklarını belirlemek için bağımlı grup t-testi, gruplar arası farklılıkları belirlemek için bağımsız örneklem t-testi ve cinsiyete göre farklılıkları incelemek için yine bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Bulgular, deney grubundaki katılımcıların hem yaratıcılık düzeyinde hem de alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma gösterdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, kontrol grubundaki katılımcıların yaratıcılık düzeyi ve alt boyutları açısından da benzer şekilde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak, tüm katılımcı gruplarının yaratıcılık düzeyi ve alt boyutları cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bu bulgular,“Sınırsız Ortamlar Sınırsız Ben”programının çocukların yaratıcılık düzeylerini olumlu yönde etkilediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop andimplement a program titled 'UnlimitedEnvironments, Unlimited Me' in order to examine its potential effects on thecreativity of childrenaged 4 to 5. The sample of the studyconsisted of a total of 28 children residing in the Bornova district of İzmir, whose families provided consent for participation—14 in the experimental groupand 14 in the control group. The experimental group included 6 girls and 8 boys, while the control group also consisted of 6 girls and 8 boys. During the data collection process, families of children attending both public and private preschools were contacted via email and social media. As data collection tools, the 'Integrated Creativity Test–Preschool (ICT-P)–Creative Thinking Skills Section' developed by Lee and Lee (2002) and adapted into Turkish by Koyuncuoğlu (2019), and the 'Creativity Assessment Scale for Preschool Period' developed by Büyükyılmaz (2022) were used. The collected data were analyzed using the SPSS 25.0 program with a 95% confidence level, and the reliability of the scales was assessed through Cronbach's Alpha analysis. Descriptive analyses were conducted to determine participants' levels, paired samples t-tests were used to identify pre and post-test differences, independent samples t-tests were applied to determine inter group differences, and again independent samples t-tests were used to examined if ferences based on gender. The finding srevealed that participants in the experimental group showed significant differences in both the iroverall creativity levels and its sub-dimensions. Similarly, significant differences were also observed in the creativity levels and sub-dimensions of participants in the control group. However, no significant differences were found in creativity levels and sub-dimensionsbased on gender among all participant groups. These findings suggest that the 'Unlimited Environments, Unlimited Me' program has a positive impact on children's creativity levels.