İmar barışının taşınmaz değerine etkisi: sultanbeyli örneği
The impact of zoning peace on real estate values: The case of sultanbeyli
  1. Tez No: 942674
  2. Yazar: TUĞBA KARATEPE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Cumhuriyet döneminden sonra gelişen sanayi ile kırsaldan göç, kentlere doğru artmaya başlamış ve kentleşme sürecinin kontrolsüz ve hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmuştur. Kentleşme sürecinde beklenmeyen bu göç dalgaları ve kontrolsüz kentleşme, çarpık yapılaşmayı ve mülkiyet sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların çözüme kavuşturulması için idareler, farklı zamanlarda çeşitli imar affı kanunları çıkarmıştır. 7143 Sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 16. maddesine geçici madde eklenerek, 03.05.1985 tarih ve 3194 sayılı kanunda değişiklik yapılmasıyla bu kanunların sonuncusu olan imar barışı kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada imar affı ve imar barışı kanunlarının tarihsel süreçteki gelişimi, yasal düzenlemeler ile teorik olarak ele alınmıştır. Bununla birlikte taşınmaz değerleme yöntemleri, değerleme kriterleri ve bu yöntemler hukuki çerçevede kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Saha çalışması kapsamında Sultanbeyli İlçesinin mülkiyet problemleri ve çalışmaya konu taşınmazlara ilişkin emsal değer verileri analiz edilmiştir. Sultanbeyli İlçesi yoğun göç alması ve değişen demografik yapının neden olduğu hızlı kentleşmenin etkilerinin, İlçenin neredeyse tamamında plansız ve kontrolsüz yapılaşma şeklinde ortaya çıktığı bir bölge olması nedeniyle, çalışma için örneklem olarak seçilmiştir. Bu çalışmada imar barışı olarak bilinen yasal düzenlemenin Sultanbeyli İlçesindeki taşınmaz değerlerine etkisi; taşınmazların imar barışı öncesi ve sonrasındaki değeri, emsal verilerinden yararlanılarak elde edilen veriler ve taşınmaza ilişkin yapılan taşınmaz değerlemesi verilerinden yararlanılarak elde edilen veriler ışığında ele alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of industry after the Republican period, migration from rural areas to cities started to increase and caused the urbanization process to progress uncontrollably and rapidly. In order to solve these problems, administrations have enacted various zoning amnesty laws at different times. In this study, the development of zoning amnesty and zoning peace laws in the historical process is discussed theoretically with legal regulations. In addition, real estate valuation methods, valuation criteria and these methods are examined comprehensively within the legal framework. Within the scope of the field study, the ownership problems of Sultanbeyli District and precedent value data regarding the immovables subject to the study were analyzed. Sultanbeyli District was selected as a sample for the study as it is a region where the effects of rapid urbanization caused by intense migration and changing demographic structure have emerged in the form of unplanned and uncontrolled construction in almost all of the district. In this study, the effect of the legal regulation known as the zoning peace on the real estate values in Sultanbeyli District; The value of the immovables before and after the zoning peace was analyzed in the light of the data obtained by using the data obtained from the data obtained by using the data obtained from the precedent data and the data obtained by using the data obtained from the real estate valuation data related to the immovable.