Öğretim programını sınıfa uyarlama eğitiminin fen bilimleri öğretmenlerine ve öğrencilerine etkileri üzerine bir karma yöntem araştırması
A mixed-methods research on effects of curriculum adaptation training on science teachers and their students
  1. Tez No: 942693
  2. Yazar: REHA ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BÜMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Öğretmenlerin öğretim programlarını okul bağlamı, öğrenci ihtiyaçları, ulusal sınavlar gibi etkenler doğrultusunda uyarladığı bilinen bir olgudur. Bununla birlikte uyarlamaların verimliliği ve öğrencilere etkileri konusunda önemli bir araştırma eksiği vardır. Dahası, önceki araştırmalarda mesleki gelişim programları yoluyla öğretmenlerin uyarlama becerilerindeki değişim ele alınsa da, öğretmen ve öğrenciler üzerindeki etkileri konusunda yeterli bir bilgi yoktur. Bu çalışmanın amacı, uzun soluklu bir mesleki gelişim programı yoluyla fen bilimleri öğretmenlerinin program uyarlama becerilerini geliştirmek, bu gelişimin öğrencilere ve öğretmenlere etkilerini belirlemek; araştırmacılara, öğretmenlere, yöneticilere, mesleki gelişim programlarına yönelik öneriler sunmaktır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden müdahale deseni tercih edilmiş, öğretim programlarını sınıfa uyarlamaya yönelik bir mesleki gelişim programı iki farklı şekilde yürütülmüştür. Buna göre müdahale 1 grubundaki öğretmenlere (n=10) beş günlük çalıştayın ardından 15 haftalık izleme-destekleme çalışmaları, müdahale 2 grubundaki öğretmenlere (n=20) sadece beş günlük çalıştay uygulanmış, kontrol grubundaki öğretmenlere (n=30) ise müdahale edilmemiştir. Böylece çalışmaya 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya'dan 60 fen bilgisi öğretmeni ve onların sınıflarında öğrenim gören 1316 öğrenci dahil edilmiştir. Müdahale 1 grubunda yer alan öğretmenlere dönem başı ve sonunda program uyarlama örüntüleri ölçeği, öğretme motivasyonu ölçeği, öğretmen özyeterlik ölçeği uygulanmış; öğrencilerinden ise fen bilimleri erişi testi ile fen öğrenme motivasyonu ölçeğini yanıtlamaları istenmiştir. Ayrıca yansıtma toplantılarının kayıtları, ders planları, sınıf gözlemleri, odak grup görüşmeleri, verimli program uyarlama rubriği ve alan notları aracılığıyla nitel veriler toplanmıştır. Müdahale 2 grubu ve kontrol grubunda yer alan öğretmenlere de aynı ölçme araçları ilk gruptaki zaman aralıkları çerçevesinde uygulanmış, öğrencilerinden de aynı ölçme araçlarıyla veri toplanmıştır. Nicel veriler için ANCOVA ve HLM analizi, nitel veriler için tematik analiz yapılmıştır. Bulgulara göre, öğretmenlerin motivasyonları ve özyeterlikleri açısından müdahale 1 grubu lehine anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. İzleme-destekleme çalışmalarına katılan müdahale 1 grubu öğretmenlerinin program uyarlama becerilerinde artış görülmüştür. Müdahale 1, müdahale 2 ve kontrol grubunda yer alan öğretmenlerin öğrencileri karşılaştırıldığında, hem fen bilimleri erişi testi puanları hem de fen öğrenme motivasyonu açısından (ilk grup lehine) anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Üstelik müdahale 1 grubu öğretmenlerinin sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen bilimleri erişilerindeki artışın %81'inin, öğretmenlerin programı verimli bir şekilde uyarlamalarından kaynaklandığı; verimli uyarlamalar arttıkça öğrencilerin fen bilimleri erişisinde de anlamlı düzeyde artışlar ortaya çıktığı belirlenmiştir. Dolayısıyla programı sınıfa uyarlamaya yönelik mesleki gelişim programı kapsamında yürütülen izleme-destekleme çalışmalarına katılan müdahale 1 grubu öğretmenlerinin programı uyarlama becerilerinin arttığı ve verimli uyarlamalar yaptığı, bu uyarlamaların da öğrenci başarısına önemli katkılar sağladığı görülmüştür. Nitel bulgular da bu grupta yer alan öğretmenlerin uzun süreli mesleki gelişim etkinlikleri sayesinde öğrendiklerini sınıfta uyguladıklarını, dayanışma sağladıklarını ve programı sınıfa verimli bir şekilde uyarlama konusunda geliştiklerini göstermektedir. Ayrıca mesleki gelişim programı kapsamında yürütülen izleme- destekleme çalışmalarının geri bildirimlerden yararlanma ve verimli uyarlama farkındalığı geliştirme konusunda önemli katkıları olduğu belirlenmiştir. Bulgular doğrultusunda, uzun soluklu mesleki gelişim programlarının öğretmenlere ve öğrencilere daha fazla katkı sağlaması adına öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that teachers adapt curricula in accordance with contextual factors such as school settings, student needs, and high-stakes exams. However, there is a significant research gap regarding the productivitiy of such adaptations and their impact on students. Moreover, while previous studies have addressed changes in teachers' curriculum adaptation skills through professional development (PD), there is insufficient evidence concerning the effects of these changes on both teachers and students. The aim of this study is to enhance science teachers' curriculum adaptation skills through a long-term PD, to investigate the effects of this development on both teachers and students, and to provide recommendations for researchers, teachers, administrators, and PD designers. A mixed methods intervention design was adopted in the study. The PD program for adapting curricula was implemented in two different formats. In the first intervention group (n = 10), teachers participated in a five-day workshop, followed by a 15-week follow-up period. In the second intervention group (n=20), teachers attended only the five-day workshop. Teachers in the control group (n=30) received no intervention. In total, 60 science teachers and 1,316 students from their classrooms in Antalya during the 2022–2023 academic year participated in the study. Teachers in the first intervention group completed the Curriculum Adaptation Patterns Scale, Teaching Motivation Scale, and Teacher Self-Efficacy Scale at the beginning and end of the semester. Their students responded to a science achievement test and a science learning motivation scale. Additionally, qualitative data were collected through reflection meeting recordings, lesson plans, classroom observations, focus group interviews, the Productive Curriculum Adaptation Rubric, and field notes. The same instruments and data collection timeline were applied to the second intervention and control groups. Quantitative data were analyzed using ANCOVA and HLM, while qualitative data were examined using thematic analysis. According to the findings, significant differences were obtained in favor of the intervention 1 group in terms of teachers' motivation and self-efficacy. The curriculum adaptation skills of the teachers in the Intervention 1 group increased. When the students of teachers in the Intervention 1, Intervention 2 and Control groups were compared, significant differences were found in terms of both science achievement test scores and science learning motivation (in favour of the Intervention 1 group). Furthermore, it was found that 81% of the improvement in students' science achievement in the first intervention group could be attributed to productive curriculum adaptation by their teachers. As productive adaptations increased, students' science achievement also showed statistically significant gains. Thus, it was concluded that the curriculum adaptation skills of the teachers who participated in the PD with follow-up improved, and they made more productive adaptations, which in turn significantly contributed to student achievement. Qualitative findings also indicated that teachers in this group implemented what they learned in the classroom, developed a sense of collaboration, and improved their ability to productively adapt the curriculum through long-term professional learning experiences. Additionally, the follow-up activities in the PD program contributed significantly to teachers' use of feedback and their awareness of productive curriculum adaptation. Based on the findings, several recommendations were developed to enhance the benefits of long-term PD for both teachers and students.