Laparoskopik nissen fundoplikasyonunun hayat kalite indeksi (GIQLI) ile değerlendirilmesi
Evaluation of laparoscopic nissen fundoplication with quality of life index (GIQLI)
  1. Tez No: 942692
  2. Yazar: UĞUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAHİR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mart 2007- Temmuz 2012 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Gastroözefageal reflü̈ hastalığı nedeni ile Laparoskopik Nissen Fundoplikasyonu yapılan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 31' ine primer krus onarımı uygulanırken, 29' una primer krus onarımına ek olarak mesh konuldu. Her iki grubun yaşam kalitesi skorları (GIQLI) ile prospektif olarak preoperatif dönemde ve postoperatif 6. ve 12. aylarda değerlendirildi. Toplam GIQLI skoru ameliyat öncesi 78.3, ameliyat sonrası 6.ay 98.6 ve 12. ay 86,6 olarak belirlendi. Fiziksel durum alt skoru ameliyat öncesi 13.5, ameliyat sonrası 6.ay 20.3 ve 12. ay 18,7 olarak belirlendi. Gastrointestinal semptomlar alt skoru ise ameliyat öncesi 40.3, 6.ay 51.6 ve 12. ay 53,5 olarak belirlendi. Bu iki alt gruptaki düzelme anlamlıydı. Meshli ve meshsiz grupta yaşam kalitesi açısından fark görülmedi. Gastroözefageal reflü̈ hastalığında Laparoskopik Nissen Fundoplikasyonunun uzun dönemde semptomları kontrol altına aldığı ve yaşam kalitesinde iyileşme sağladığı görülmüştür. Literatürde bazı yazarların belirttiğinin aksine meshli onarımın da hayat kalitesini arttırdığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux disease (GERD) is one of the most prevalent gastrointestinal disorder. It affects averagely 15-20% of the population. Laparoscopic fundoplication is accepted as the gold standart treatment option for gastroesophageal reflux disease. The concept of quality of life (QOL) indexes have been developed for post- operative patients that includes physical, social and a psychological dimensions that emphasize subjective well-being or emotional states. The aim of this study was to assess the changes in life quality of patients who had Fundoplication with or without prosthetic mesh performed for the treatment of gastroesophageal reflux disease with GIQLI (Gastrointestinal Quality of Life İndex) test. Sixty patients who underwent Laparoscopic Nissen Fundoplication for the treatment of gastroesophageal reflux disease between March 2007 and July 2012 at the Ankara Numune Hospital General Surgery Clinic were prospectively evaluated. Primary cruroraphy was performed to 31 patients and primer cruroraphy with prostethic mesh was performed to 29 patients. The symptoms of both groups were assesed with the quality of life (GIQLI) test preoperatively and postoperatively on 6th and 12th months. Total GIQLI score was found preoperatively 78.3, postoperative- ly 6th month 98.6 and 12th month 86.6. Pyhisical status was found preoperatively 13.5, postoperatively 6th month 20.3 and 12th month 18.7. Gastrointestinal symptoms score was found preoperatively 40.3, postoperatively 6th month 51.6 and 12th month 53.5. The improvement was significant in both subgroups. There was no significant difference found for quality of life between with or without prosthetic mesh groups. Laparoscopic Nissen Fundoplication performed for gastroesophageal reflux disease was control the symtomps and improves the life quality in longterm. Contrary to some authors in literature, we believe prosthetic mesh repair also improves the quality of life