18-35 yaş arası bireylerin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ile ultra işlenmiş gıda tüketimi ve obezitenin değerlendirilmesi
Evaluation of ultra-processed food consumption and obesity with sustai-nable food literacy of individuals aged 18-35
- Tez No: 942695
- Danışmanlar: DR. TUĞÇE AYTULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
18 – 35 YAŞ ARASI BİREYLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA OKURYAZARLIĞI İLE ULTRA İŞLENMİŞ GIDA TÜKETİMİ VE OBEZİTENİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmanın amacı, 18–35 yaş arası bireylerin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı düzeylerinin, ultra işlenmiş gıda tüketimi ve obezite ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Araştırma ile bireylerin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı seviyeleri doğrultusunda beslenme tercihlerini nasıl şekillendirdikleri, ultra işlenmiş gıda tüketim sıklıkları ve beden kütle indeksi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Kesitsel olarak yürütülen bu araştırmaya 18–35 yaş aralığında 400 birey katılmıştır. Araştırmamızda kullanılan veri toplama yöntemleri olarak demografik bilgi formu, Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği (SGOÖ) ve NOVA sınıflandırmasına göre oluşturulan ultra işlenmiş gıda tüketim sıklığı anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SUSTAINABLE FOOD LITERACY, ULTRA-PROCESSED FOOD CONSUMPTION, AND OBESITY AMONG INDIVIDUALS AGED 18 TO 35 The aim of this study is to evaluate the relationship between sustainable food literacy levels, ultra-processed food (UPF) consumption, and obesity among individuals aged 18–35. The research analyzes how individuals' nutritional choices are shaped by their levels of sustainable food literacy, the frequency of their ultra-processed food consumption, and the effects on their body mass index (BMI). This cross-sectional study included 400 participants between the ages of 18 and 35. Data were collected using a demographic information form, the Sustainable Food Literacy Scale (SFLS), and a frequency questionnaire on ultra-processed food consumption based on the NOVA classification. Data analysis was conducted using SPSS version 27.0.