Yetişkin bireylerde akdeniz diyetine uyumun sürdürülebilir ve sağlıklı yeme davranışları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of mediterraneandiet compliance with sustainable and healthyeating behaviors in adult individuals
  1. Tez No: 834894
  2. Yazar: BUSE BAYKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATEŞ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerde Akdeniz diyetine uyumun sürdürülebilir ve sağlıklı yeme davranışları ile ilişkisinin değerlendirilmesi araştırılmıştır. Araştırma İstanbul'da yaşayan 18-65 yaş arası 385 yetişkin bireyler ile yürütülmüştür. Araştırmada bireylerin sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve beslenme alışkanlıklarından oluşan bir“Anket Formu”,“Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS)”,“Sürdürülebilir ve Sağlıklı Yeme Davranışları Ölçeği”,“Üç Günlük Besin Tüketim Kaydı”uygulanmıştır. Üç günlük besin tüketim kaydı ile Sağlıklı Yeme İndeksi 2015 (SYİ-2015) hesaplanmıştır.Araştırmaya yaş ortalamaları 43,36±12,66 yıl olan 283 kadın, 102 erkek olmak üzere toplam 385 birey katılmıştır. Katılımcıların MEDAS ortalamaları 7,92±2,04 puan (kadınların 8,04±2,07; erkeklerin 7,59±1,93 puan), Sürdürülebilir ve Sağlıklı Yeme Davranışları;“Sağlıklı ve Dengeli Beslenme”alt ölçek ortalaması 4,75±1,23,“Kalite işaretleri”alt ölçek ortalaması 4,25±1,35,“Et tüketiminin azaltılması”alt ölçek ortalaması 3,54±1,21,“Yerel gıda”alt ölçek ortalaması 2,87±1,27,“düşük yağ”alt ölçek ortalaması 4,27±1,47,“Mevsimine göre meyve ve sebze”alt ölçek ortalaması 4,47±1,14,“Gıda İsrafından Kaçınma”alt ölçek ortalaması 4,48±1,42,“Hayvan sağlığı”alt ölçek ortalaması 4,17±1,47 puan olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the relationship between adherence to the Mediterranean diet and sustainable and healthy eating in adult individuals was investigated. The research was conducted with 385 adult individuals between the ages of 18-65 living in Istanbul. In the study, a“Survey Form”consisting of sociodemographic characteristics, anthropometric measurements and nutritional consumption of individuals,“Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS)”,“Sustainable and Healthy Eating Behaviors Scale”,“Three-Day Food Consumption Record”were applied. The Healthy Eating Index 2015 (HEI-2015) was calculated with a three-day food consumption record.A total of 385 people, 283 women and 102 men, with a mean age of 43.36±12.66 years. The mean MEDAS score of the participants was found to be 7.92±2.04 points (8.04±2.07 points for women; 7.59±1.93 points for men). About avarage scores of subgroups of Sustainable and healthy nutrition of participants; avarage“Healthy and Balanced Nutrition”subscale score was 4.75±1.23,“Quality values”subscale score was 4.25±1.35,“Decrease in meat consumption”subscale score was 3.54±1.21,“Local food”subscale score was 2.87±1.27,“low fat”subscale score was 4.27±1.47,“Seasonal fruit and vegetable”subscale score was 4.47±1.14,“Avoiding Food Waste”subscale score was 4.48±1.42, and“animal health”subscale score was 4.17±1.47 point.