Complete urbanization in ayvalık and urban ecological movements
Ayvalik'ta tam kentleşme ve kentsel ekolojik hareketler
- Tez No: 942704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son otuz yılda, neoliberal politikalar tarafından yönlendirilen kentsel alanların büyük ölçekli genişlemesi, 'kentsel toplum' ile 'doğa' arasındaki etkileşimleri köklü bir şekilde dönüştürerek mevcut çevresel çatışmaları derinleştirmiştir. Dolayısıyla, Lefebvre'in“tam kentleşme”(complete urbanization) olarak tanımladığı sürecin bir parçası olarak yeniden şekillenen sosyo-kentsel çevre, radikal bir perspektiften çevre hareketlerinin yeni kavramsallaştırmalarını ve kapsamlarını zorunlu kılmakta; doğaya dair anlayışın ve tanımın yeniden ele alınmasını gerektirmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma, tam kentleşme koşulları altında ve kentsel olmayan alanların neoliberal kentleşme süreçlerine giderek artan şekilde dahil edilmesiyle şekillenen direniş biçimleri olarak kavramsallaştırılan kentsel ekolojik hareketler kavramını ortaya koymaktadır. Çalışma, tam kentleşme koşulları altında kentsel ve kentsel olmayan mekânlar arasındaki dönüşen ilişkiyi tartışmak amacıyla, kent hakkı, kentsel toplumsal hareketler, çevre hareketleri literatürüne ve kentsel politik ekoloji çerçevesine dayanmaktadır. Eleştirel bir kentsel politik ekoloji perspektifi kullanılarak, neoliberal kentleşme, kentsel doğa ve sosyo-ekolojik direniş arasındaki etkileşim incelenmektedir. Bu araştırma kapsamında, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yönetimi altında bulunan kıyı kenti Ayvalık, bir örnek alan çalışması olarak ele alınmaktadır. Ayvalık, tarihi limanı ve geleneksel yerleşimi nedeniyle 'kentsel sit alanı,' zeytinlikleri nedeniyle ise 'doğal ve tarihi sit alanı' olarak tanımlanmıştır. İstanbul başta olmak üzere metropol alanlara yakınlığı, onu direniş aktörlerini ve bunların oluşturduğu ağları tartışmak için çarpıcı bir örnek hâline getirmektedir. Ayvalık, yerel direnişin bölgesel, ulusal ve hatta küresel kentsel ve çevresel meselelerle etkileşime girdiği çekişmeli bir mekânsal yapıyı temsil etmektedir. Bu vaka üzerinden ele alınan özgül dinamikler, neoliberal kentleşme modeli ile kentsel doğanın sürekli üretimi ve sömürüsünün toplumsal ve politik süreçler tarafından nasıl şekillendirildiğine dair temellendirilmiş bir tartışma sunmaktadır. Araştırmanın kapsamı, ekolojik hareketlerin önemli bir ivme kazandığı son on yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu dönem, özellikle Gezi Parkı Direnişi ile simgeleşen ve iktidar odaklarının neoliberal kent politikalarına karşı gelişen toplumsal mücadelelerin belirleyici olduğu bir zaman dilimini içermektedir. Çalışma, tam kentleşmenin son on yıldaki sosyo-politik ve çevresel sonuçlarını analiz ederek, tam kentleşme sürecinde bilinçli ve örgütlü kentsel ekolojik hareketlerin, neoliberal mekânsal yeniden yapılanmaya karşı kent ve doğa hakkını hem bir mücadele sloganı hem de politik bir ideal olarak nasıl sahiplendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past three decades, the vast expansion of urban areas driven by neoliberal policies has drastically transformed the interactions between 'urban society' and 'nature,' intensifying existing environmental conflicts. Therefore, the restructured socio-urban environment as part of what Lefebvre described as“complete urbanization,”calls for new conceptualizations and scopes within environmental movements from a radical perspective, necessitating a re-exploration of the understanding and definition of nature. Accordingly, this study introduces the concept of urban ecological movements, which is defined as the forms of resistance shaped under conditions of complete urbanization and the increasing incorporation of non-urban spaces into neoliberal urban development. In order to discuss this changing relationship between urban and non-urban spaces under the conditions of complete urbanization, the study is grounded in the literature of right to the city, urban social movements, environmental movements and the framework of urban political ecology. Using a critical urban political ecology framework, it examines the interplay between neoliberal urbanization, urban nature, and socio-ecological resistance. To conduct this research, Ayvalık, a coastal town under the governance of Balıkesir Metropolitan Municipality, is scrutinized as a case study. Ayvalık is designated both as an 'urban conservation area' for its historic port and traditional settlement and a 'natural and historic conservation area' for its olive groves. Its proximity to the metropolitan areas, especially Istanbul, makes it a striking example to discuss the actors of resistance and the network generated among them. Ayvalık exemplifies a contested environment, where local resistance engages with regional, national, and even global urban and environmental issues. The specificities explored through the case allow for a grounded discussion on the neoliberal mode of urbanization and the relentless production and exploitation of urban nature, argued to be driven by social and political policies. The scope of the research is limited to the past decade, a period that has witnessed significant impetus in ecological movements, marked by the Gezi Park Protests, opposing neoliberal urban policies pursued by power-holders. By analysing the socio-political and environmental consequences of complete urbanization in the last decade, the research highlights how conscious and organized urban ecological activism of complete urbanization actively claims the right to the city and nature as both working slogans and political ideals against neoliberal restructuring of space.