Metabolik disfonksiyon ilişkili yağlı karaciğer (MAFLD) tanılı diyabetik ve nondiyabetik bireyler arasında BARD skoru ve karaciğer dalak atenüasyon oranlarının karşılaştırılması
Comparison of BARD score and liver-spleen attenuation ratio between diabetic and non-diabetic individuals with metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MAFLD)
  1. Tez No: 942721
  2. Yazar: MERVE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN HACIOĞLU, DR. İSMAİL GÖKHAN KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Metabolik Disfonksiyon İlişkili Yağlı Karaciğer Hastalığı (MAFLD), günümüzde tip 2 diyabet ve obezite gibi metabolik hastalıklarla yakın ilişki içinde olan ve global sağlık yükü giderek artan önemli bir karaciğer hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı, MAFLD tanısı almış diyabetik ve diyabetik olmayan bireylerde BARD skoru ve Karaciğer/Dalak atenüasyon oranı (L/S oranı) gibi non-invaziv belirteçlerin karşılaştırılmasını sağlamak ve diyabetin bu parametreler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Diyabet varlığının karaciğer fibrozis riski ve karaciğer yağlanmasının şiddeti üzerindeki potansiyel katkısı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 22/09/2022 ile 22/09/2023 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde üst batın BT çekimi yapılmış ve MAFLD tanısı almış 18 yaş üstü 116 hasta dahil edilmiştir. Hastalar diyabetik (n=58) ve diyabetik olmayan (n=58) iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta hastaların yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BMI), karaciğer ve dalak Hounsfield ünite (HU) değerleri, BARD skorları ve L/S oranları değerlendirilmiştir. Karaciğer fibrozis riski BARD skorları ile, karaciğer yağlanmasının şiddeti ise L/S oranları ile analiz edilmiştir. Veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmış, anlamlılık düzeyi p0,05). Ayrıca karaciğer ve dalak HU değerleri gruplar arasında benzer bulunmuş, diyabet varlığının L/S oranı üzerinde ek bir katkısı olmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonunda, diyabetin MAFLD hastaları üzerindeki metabolik yüklenmeye olan katkısının anlamlı olduğu belirlenmiştir. BARD skoru değerlendirildiğinde, diyabetik bireylerde anlamlı düzeyde daha yüksek skorlar elde edilmiş olup, bu durum bu hastalarda fibrozis riskinin daha yüksek olabileceğini göstermiştir. Ayrıca Evre 1 obezite grubundaki bireylerin BARD skorlarının anlamlı şekilde daha yüksek çıkması, BMI artışının karaciğer fibrozis riskine katkısını gözler önüne sermiştir. L/S oranına (karaciğer/dalak HU oranı) göre gruplar arasında anlamlı fark bulunmamış (p>0,05), bu da MAFLD tanısı almış bireylerde karaciğer HU düşüklüğünün zaten mevcut olduğu zeminle açıklanabilir. Diyabetin, bu HU oranı üzerinde ek bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca karaciğer ve dalak HU değerlerinin bireysel olarak da anlamlı fark göstermemesi, bu parametrelerin diyabetle ilişkisiz seyrettiği görüşünü desteklemektedir. Trigliserit (TG) düzeyleri açısından diyabetik grubun anlamlı düzeyde yüksek değerlere sahip olduğu bulunmuş ve bu farkın TG/HDL-C oranıyla birlikte diyabetin erken öngörüsünde önemli bir biyobelirteç olabileceği sonucuna varılmıştır. Karaciğer enzim düzeyleri olan AST ve ALT, diyabetik ve diyabetik olmayan MAFLD bireyleri arasında anlamlı bir fark göstermemiştir. Bu, karaciğer enzimlerinin erken evre MAFLD'de diyabet varlığından bağımsız olarak seyredebildiğini göstermekte ve bu parametrelerin MAFLD tanısında tek başına yeterli olmadığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MAFLD) is a significant liver disease that is increasingly associated with metabolic disorders such as type 2 diabetes and obesity, and represents a growing global health burden. This study aims to compare non-invasive markers such as the BARD score and Liver/Spleen attenuation ratio (L/S ratio) between diabetic and non-diabetic individuals diagnosed with MAFLD, and to investigate the impact of diabetes on these parameters. The potential contribution of diabetes to liver fibrosis risk and the severity of hepatic steatosis has been evaluated. Materials and Methods: This study included 116 patients over the age of 18 who underwent upper abdominal CT scans and were diagnosed with MAFLD between 22/09/2022 and 22/09/2023 at Istanbul Training and Research Hospital. The patients were divided into two groups: diabetic (n=58) and non-diabetic (n=58). In both groups, age, sex, body mass index (BMI), liver and spleen Hounsfield Unit (HU) values, BARD scores, and L/S ratios were evaluated. Liver fibrosis risk was analyzed using the BARD score, and the severity of hepatic steatosis was assessed using the L/S ratio. Data were statistically compared, with a significance level of p0.05). Additionally, liver and spleen HU values were similar across groups, suggesting that the presence of diabetes does not contribute further to the L/S ratio. Conclusion: At the end of our study, it was determined that diabetes significantly contributes to the metabolic burden in patients with MAFLD. The BARD score was found to be significantly higher in diabetic individuals, suggesting an increased risk of fibrosis in this group. Moreover, individuals in the Stage 1 obesity group had significantly higher BARD scores, highlighting the contribution of increased BMI to liver fibrosis risk. No significant difference was found between the groups in terms of the L/S ratio (p>0.05), which may be due to the already present low liver HU values in individuals diagnosed with MAFLD. It was concluded that diabetes does not have an additional impact on this ratio. The lack of significant difference in liver and spleen HU values individually also supports the view that these parameters are not influenced by diabetes. Triglyceride (TG) levels were found to be significantly higher in the diabetic group, and this difference, along with the TG/HDL-C ratio, may serve as an important biomarker in the early prediction of diabetes. Liver enzyme levels (AST and ALT) did not differ significantly between diabetic and non-diabetic individuals with MAFLD, suggesting that liver enzymes may progress independently of diabetes in early-stage MAFLD and are insufficient alone for diagnosis.