Acil serviste pnömoni tanısı ile yatan hastaların SMART COP, PSI, CURB 65, SIRS İNDEXİ, HALP skorlarının ve görüntüleme tutulumunun morbidite ve mortaliteye etkisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the effect of SMART COP, PSI, CURB 65, SIRS INDEX, HALP scores and imaging involvement on morbidity and mortality in patients hospitalized with pneumonia in the emergency department
  1. Tez No: 942725
  2. Yazar: MEHMET TACETTİN UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Acil serviste Pnömoni tanısı ile yatan hastaların SMART COP, PSI, CURB 65, SIRS İNDEXİ, HALP skorlarının ve görüntüleme tutulumunun morbidite ve mortaliteye etkisinin retrospektif analizi Giriş ve Amaç: Toplum kökenli pnömoni (TKP), dünya çapında sağlık kurumlarına yapılan başvuruların, tedavi giderlerinin, iş ve okul devamsızlıklarının ve ölüm oranlarının başlıca nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hastalığın gidişatını öngörmeye yardımcı çeşitli puanlama sistemleri oluşturulmuştur. Bu çalışmada Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde pnömoni tanısı olarak yatırılan hastaların morbidite ve mortalitesini öngörmede CURB-65 (konfüzyon, kan üre düzeyi, solunum hızı, kan basıncı ve 65 yaş üstü olmak), Pnömoni Şiddet İndeksi (PSI), Sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SIRS), Sistolik tansiyon, çoklu lob tutulumunu gösteren akciğer grafisi, albümin seviyesi, solunum hızı, taşikardi, bilinç bulanıklığı, oksijen durumu ve arteriyel pH parametreleri (SMART-COP), hemoglobin, albümin, lenfosit ve trombosit (HALP) Skorlarının ve görüntüleme tutulumu etkinliğinin ve öneminin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, 01.09.2022 ile 01.02.2025 tarihleri arasında pnömoni tanısı olarak yatırılan hastaların demografik ve klinik verileri, bu veriler ile CURB 65, PSI, SMART COP, SIRS, HALP Skorlarının hesaplaması ve görüntüleme tutulumu olup olmaması incelendi. Bulgular: Çalışmamıza %55'i erkek, %45'i kadın 260 hasta dahil edilmiştir. En sık başvuru şikayetleri halsizlik (%69,6), öksürük (%61,5), balgam (%30,8) ve ateş (%29,2) idi. Hastaların mortalite oranı %16,5 olarak tespit edilmiştir. PSI, CURB-65, SMART-COP, SIRS ve HALP skorlamaları ile mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of the Effect of SMART COP, PSI, CURB 65, SIRS INDEX, HALP Scores and Imaging Involvement on Morbidity and Mortality in Patients Hospitalized with Pneumonia in the Emergency Department Introduction and Objective: Community-acquired pneumonia (CAP) is recognized as one of the leading causes of healthcare visits, treatment costs, absenteeism from work and school, and mortality worldwide. Various scoring systems have been developed to help predict the clinical course of the disease. This study aims to evaluate the effectiveness and significance of CURB-65 (confusion, blood urea nitrogen, respiratory rate, blood pressure, and age ≥65), Pneumonia Severity Index (PSI), Systemic Inflammatory Response Syndrome (SIRS), SMART-COP (systolic blood pressure, multilobar chest X-ray involvement, albumin level, respiratory rate, tachycardia, altered mental status, oxygenation, and arterial pH), HALP score (hemoglobin, albumin, lymphocyte, and platelet), and radiological findings in predicting morbidity and mortality in patients diagnosed with pneumonia and hospitalized through the Emergency Department of Gazi Yaşargil Training and Research Hospital. Materials and Methods: In this study, the demographic and clinical data of patients hospitalized with a diagnosis of pneumonia between September 1, 2022, and February 1, 2025, were analyzed. Based on these data, CURB-65, PSI, SMART-COP, SIRS, and HALP scores were calculated, and the presence or absence of radiological involvement was also evaluated. Findings: A total of 260 patients were included in our study, with 55% male and 45% female. The most common presenting symptoms were fatigue (69.6%), cough (61.5%), sputum production (30.8%), and fever (29.2%). The overall mortality rate was found to be 16.5%. No statistically significant association was observed between mortality and the PSI, CURB-65, SMART-COP, SIRS, or HALP scores (p > 0.05). However, logistic regression analysis revealed that chest pain, need for mechanical ventilation, elevated lymphocyte count, hyponatremia, decreased PaCO₂, and the presence of pleural effusion were significantly associated with mortality (p < 0.05). Conclusion: In our study, several clinical and laboratory parameters associated with mortality in patients diagnosed with community-acquired pneumonia (CAP) were identified. The limited predictive performance of existing scoring systems highlights the need for more robust and specific assessment tools in this area. Accordingly, the development of new models that can provide individualized risk prediction is of significant importance. Key word: Emergency Department, pneumonia, SMART-COP, PSI, CURB-65, SIRS index, HALP Score, Mortality