Acil servise başvuran ve hastaneye yatan toplum kaynaklı pnömonili hastaların sağaltımında pnömoni şiddet skorları ve inflamasyon markırlarının rolü var mıdır?
Are there A role of pneumonia violence scores and inflammation markers in the treatment of community-based pneumonia patients WHO apply to emergency service and hospitalized?
  1. Tez No: 659601
  2. Yazar: HASAN GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Toplum kökenli pnömoni (TKP) tanısı almış hastalarda mortalite riskinin tahmininde, yoğun bakım takibi ihtiyacının belirlenmesinde ve hastaneye yatışın kararlaştırılmasında CURB-65, CRB-65, CURB, SOAR, SMART-COP, PSI, A-DROP gibi pnömoni şiddet skorlama sistemleri, magnezyum (Mg) gibi hücresel iyonlar ve CRP, nötrofil, lenfosit, nötrofil sayısının lenfosit sayısına oranı olan NLR, platelet sayısının lenfosit sayısına oranı olan PLR gibi inflamasyon markırları günlük pratiğimizde kullanılmaktadır. Çalışmamızı planlarken, hastaneye yatan TKP'li olgularda yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) takip ihtiyacı, 28 günlük mortalite ve hastane mortalitesi riskini belirlemek amacıyla CURB-65, CRB-65, CURB, SOAR, SMART-COP, PSI, A-DROP, CRP, NLR, PLR, Mg gibi parametrelerin bu ihtiyaç ve risklerin belirlenmesinde ve hastalarımızın sağaltımındaki sürece olan etkisini; ayrıca bunun literatür ile karşılaştırılmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
Patients diagnosed with community-acquired pneumonia (CAP), in the prediction of mortality risk, determining the need for intensive care follow-up and determining hospitalization, pneumonia severity scores such as CURB-65, CRB-65, CURB, SOAR, SMART-COP, PSI, A-DROP, cellular ions such as magnesium (Mg), CRP, neutrophil, lymphocyte, inflammation markers; such as NLR the ratio of neutrophil count to lymphocyte count, PLR the ratio of platelet count to lymphocyte count are used in our daily practice. While planning our study, we aimed at the need for follow-up in the intensive care unit (ICU), in order to determine the risk of 28-day mortality and hospital mortality in hospitalized CAP patients, the effects of parameters such as CURB-65, CRB-65, CURB, SOAR, SMART-COP, PSI, A-DROP, CRP, NLR, PLR, Mg in determining these needs and risks and the effect of the process of the treatment of our patients and also aimed to compare this with the literature.