IEEE 802.11af standardının bilişsel radyo algılayıcı ağlar için analitik ve benzetim modeli
Analytical and simulation model of IEEE 802.11af standardfor cognitive radio sensor networks
  1. Tez No: 942739
  2. Yazar: BURAK DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ENES BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelik sınıflarına sahip veriler için IEEE 802.11af teknolojisi tabanlı bilişsel radyo algılayıcı ağ önerilmektedir. IEEE 802.11af teknolojisinde Beyaz Uzay Cihazı (WSD), İstasyon (STA) ve Erişim Noktası (AP), lisanslı hizmetlere herhangi bir zararlı müdahaleye neden olmadan, televizyon beyaz spektrumu üzerinden fırsatçı bir şekilde iletişim kurar. Önerilen ağ yapısında; WSD'ler, STA ve AP, Beyaz Uzay Haritası (WSM) tarafından belirlenen beyaz alan spektrumu üzerinden iletişim kurmak amacıyla Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (FDMA) tekniğini kullanır. WSD, çeşitli ortamlardaki sensörlerden sıcaklık, nem, basınç gibi verileri toplar. Öncelik sınıfı verinin aciliyet durumuna göre kırmızı, sarı ve yeşil olarak belirlenmiştir. Önerilen ağın analitik modeli elde edildikten sonra Riverbed Modeler kullanılarak benzetim modeli gerçekleştirilmiştir. Grafiksel sonuçlar, öncelik bazlı verilerin izlenmesi için herhangi bir spektrum maliyeti olmadan, önerilen ağın gecikme (0,17 s) ve enerji tüketimi (4,7 mJ/s) açısından geçerliliğini ve uygulanabilirliğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a cognitive radio sensor network based on IEEE 802.11af technology is proposed for data with priority classes. In IEEE 802.11af technology, the White Space Device (WSD), Station (STA), and Access Point (AP) communicate opportunistically over the television white spectrum without causing any harmful interference to licensed services. In the proposed network structure; WSDs, STA and AP use the Frequency Division Multiple Access (FDMA) technique to communicate over the white space spectrum determined by the White Space Map (WSM). WSD collects data such as temperature, humidity, pressure from sensors in various environments. The priority class is determined as red, yellow and green depending on the urgency of the data. After the analytical model of the proposed network was obtained, the simulation model was implemented using Riverbed Modeler. The graphical results prove the validity and feasibility of the proposed network in terms of latency (0.17 s) and energy consumption (4.7 mJ/s) without any spectrum cost for monitoring priority-based data.