Noktürnal enürezis hastalarında serum triptofan ve metabolitlerinin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum tryptophan and its metabolites levels in patients with nocturnal enuresis
- Tez No: 942740
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN KURKU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Noktürnal enürezis (NE) beş yaşını doldurmuş çocuklarda gece uyku sırasında idrar inkontinansıyla karakterize, çocukluk çağında sık görülen bir üriner disfonksiyon tablosudur. Dünyada ve ülkemizde altı yaşındaki çocuklarda prevalansı %15 düzeylerinde olup yaş arttıkça görülme sıklığı azalmaktadır. Erken dönemde teşhis ve tedavi edilmediğinde çocukta ve ebeveynlerinde ciddi psikosoyal sonuçlar doğurabilmektedir. NE etiyolojisi multifaktoriyel olup genetik, uyku-uyanma bozuklukları, mesane disfonksiyonu, nörogelişimsel gecikme ve noktürnal poliüri gibi faktörlerin rol oynadığı düşünülse de tam olarak aydınlatılamamıştır. NE patofizyolojisinde rol oynayan faktörlerin aydınlatılmasıyla sık görülen bu probleme dair yeni tanı ve tedavi stratejileri geliştirilebilecek, çocukta ve ebeveynlerde oluşabilecek psikosyal problemlerin önüne geçilebilecektir. Bu çalışmada NE'li çocuklarda serum triptofan (Trp) düzeyleri ile kinürenin (Kyn) yolağındaki temel metabolitler olan Kyn, 3-hidroksikinürenin (3-HK), kinürenik asit (KynA), 3-hidroksiantranilik asit (3-HAA), kinolinik asit (Quin) düzeyleri ölçülerek bu metabolitlerin enürezis patofizyolojisindeki olası rollerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen olgular, vaka ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Vaka grubu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Şehir Hastanesi Çocuk Ürolojisi Polikliniğine başvuran klinik olarak NE tanısı almış, 6 ile 16 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklardan oluşmaktadır. Kontrol grubu ise, aynı merkezde yer alan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne sağlam çocuk izlemi için başvuran ve 6 ile 16 yaş aralığındaki kız ve erkek olan oluşmaktadır. Vaka grubunda 80 kontrol gurubunda 80 olmak üzere toplam 160 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaneye başvurudan sonraki ilk 2 saat içinde kan örnekleri alınmıştır. LC-MS/MS metoduyla yapılan analizlerde vaka grubu ile kontrol grubu arasında serum Trp, Kyn, 3-HK, KynA, 3-HAA ve Quin düzeyleri ile Kyn/Trp (IDO aktivite), KynA/Kyn (KAT aktivite), 3-HK/Kyn (KMO aktivite) ve KynA/Quin oranları açısından fark olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Nocturnal enuresis (NE) is a urinary dysfunction commonly seen in childhood, characterized by urinary incontinence during sleep in children over the age of five. The prevalence of NE is around 15% in children under six years old worldwide and in our country, with a decrease in frequency as age increases. If not diagnosed and treated early, it can result in serious psychosocial consequences for both the child and the parents. The etiology of NE is multifactorial, and although factors such as genetics, sleep-wake disorders, bladder dysfunction, neurodevelopmental delay, and nocturnal polyuria are believed to play a role, it has not been fully elucidated. Understanding the factors involved in the pathophysiology of NE may lead to the development of new diagnostic and treatment strategies for this common problem, potentially preventing psychosocial problems in both children and their parents. This study aims to evaluate the possible roles of metabolites in the kynurenine (Kyn) pathway, such as serum tryptophan (Trp) levels and key metabolites including Kyn, 3-hydroxykynurenine (3-HK), kynurenic acid (KynA), 3-hydroxyanthranilic acid (3-HAA), and quinolinic acid (Quin), in the pathophysiology of enuresis. Materials and Methods: The cases included in the study were divided into two groups: the case group and the control group. The case group consisted of children aged 6 to 16 years (both girls and boys) diagnosed with clinically significant NE who presented to the Pediatric Urology Clinic of Konya City Hospital, Health Sciences University. The control group consisted of healthy children, aged 6 to 16 years, who presented to the Child Health and Diseases Clinic for routine health checks at the same hospital. A total of 160 patients, including 80 in the case group and 80 in the control group, were included in the study. Blood samples were collected within the first 2 hours of hospital admission. The analysis was performed using LC-MS/MS, and serum levels of Trp, Kyn, 3-HK, KynA, 3-HAA, and Quin were compared between the case and control groups. Results: Significant differences were found between the case group and the control group.