Kliğinimizde adneksiyal kitle nedeniyle opere edilen patoloji sonucu overin granüloza hücreli tümör ve benign sebepleri gelen hastaların zeta sarkoglikan ekspresyonunun immünohistokimyasal analizi: Klinik ve patolojik karşılaştırma
Immunohistochemical analysis of zeta-sarcoglycan expression in patients operated in our clinic for adnexal masses and diagnosed with ovarian granulosa cell tumors or benign conditions: A clinical and pathological comparison
  1. Tez No: 942746
  2. Yazar: CANSU KOŞUCUOĞLU BAYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ALDIKAÇTIOĞLU TALMAÇ, DR. TOLGA ÇİFTPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, seks kord-stromal over tümörleri içinde yer alan granüloza hücreli tümörlerde (GHT) Zeta Sarkoglikan (SGCZ) protein ekspresyonunu immünohistokimyasal yöntemle değerlendirmek ve benign adneksiyal kitlelerle karşılaştırarak olası tanısal ve prognostik rolünü araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 2014–2024 yılları arasında kliniğimizde adneksiyal kitle nedeniyle opere edilip patolojik olarak granüloza hücreli tümör (n=33) veya benign over patolojisi (n=27) saptanan toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Formalin fiksasyonlu parafin bloklardan alınan kesitlere zeta sarkoglikan antikoru ile immünohistokimyasal boyama uygulanmıştır. Ekspresyon düzeyi yüzde,yoğunluk ve sonuç olarak 3 parametreye bakılarak sitoplazmik zeta sarkoglikan ekspresyonu bir patolog (TE; 400× büyütme) tarafından değerlendirildi. Duodenum yüzey epitelini ve glandları döşeyen kolumnar hücrelerin sitoplazmik boyanma yoğunluğu kuvvetli yoğunluk değeri olarak referans alındı ve dış kontrol olarak kullanıldı. Daha zayıf ve çok zayıf boyanmalar sırasıyla orta ve zayıf yoğunluk olarak değerlendirildi. %10 ve altındaki sitoplazmik boyama negatif ekspresyon olarak kategorize edilirken, %11-50 fokal pozitif, %51-100 sitoplazmik boyanma yaygın pozitif ekspresyon olarak kategorize edildi. İstatistiksel analizde Mann-Whitney U, Fisher gerçeklik testi ve ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate the expression of Zeta-sarcoglycan (SGCZ) in granulosa cell tumors (GCTs), a subtype of sex cord-stromal ovarian tumors, using immunohistochemical methods, and to investigate its potential diagnostic and prognostic value by comparing it with benign adnexal masses. MATERIALS and METHODS: A total of 60 patients who were operated on for adnexal masses in our clinic between 2014 and 2024 and pathologically diagnosed with granulosa cell tumor (n=33) or benign ovarian pathology (n=27) were included in the study. Immunohistochemical staining with zeta sarcoglycan antibody was applied to sections taken from formalin-fixed paraffin blocks. Cytoplasmic zeta sarcoglycan expression was evaluated by a pathologist (TE; 400× magnification) by looking at 3 parameters as expression level, density and result. The cytoplasmic staining intensity of columnar cells lining the duodenum surface epithelium and glands was taken as a reference as strong intensity value and used as external control. Weaker and very weak stainings were evaluated as moderate and weak intensity, respectively. Cytoplasmic staining of 10% and below was categorized as negative expression, while 11-50% focal positive and 51-100% cytoplasmic staining were categorized as diffuse positive expression. Mann-Whitney U, Fisher exact test and chi-square test were used in statistical analysis.