Kardiyak arrest vakalarında spontan dolaşımın saptanmasında karotis USG ve karotis doppler USG etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of carotid USG and carotid doppler USG in detecting spontaneous circulation in cardiac arrest cases
  1. Tez No: 942747
  2. Yazar: İBRAHİM DİRGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya genelinde her yıl milyonlarca hastada kardiyak arrest vakası görülmektedir. Bu hastaların mortalitesi yüksektir ve etkin bir KPR uygulaması sağkalımı önemli miktarda artırmaktadır. Etkin KPR'nin en önemli adımlarından biri olan göğüs kompresyonlarının mümkün olduğunca ara verilmeden devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden kompresyona ara verilerek yapılan nabız kontrollerinin olabildiğince hızlı yapılması elzemdir. Ancak nabız değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan yöntem olan manuel palpasyonun hastanın kilosundan, anatomik varyasyonlarından etkilenmesi, uygulayıcı tecrübesine bağımlı olması gibi sebepler yüzünden yavaş kaldığı birçok çalışmada görülmesi üzerine son yıllarda yeni yöntem arayışları artmıştır. USG'nin noninvaziv olması ve acil servislerde artan kullanımı USG'yi cazip hale getirmiş ve üzerine araştırmalar yapılmasına imkân sağlamıştır. Karotis doppler USG ve karotis kompresyon USG yöntemleri manuel palpasyonla daha önce kıyaslanmış ve anlamlı derecede hızlı bulunmuş olmasına rağmen, hangi yöntemin hastada spontan dolaşımın geri dönüşünü saptamada daha hızlı olduğu konusunda karşılaştırmalı çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada amacımız SDGD tespitinde USG destekli yöntemlerin manuel palpasyonla nabız tespiti ile karşılaştırılması ve iki USG yönteminin birbirleriyle kıyaslanmasıydı. Materyal ve Metot: Prospektif, gözlemsel olarak tasarlanan bu çalışma, SBÜ Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alınarak Acil Tıp Kliniğinde gerçekleştirildi. Çalışmamız 15.08.2024-30.04.2025 tarihleri arasında acil servisimizde kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 60 hasta ile yapıldı. Bu hastaların 30'unda karotis üzerinden kompresyon USG ile nabız değerlendirilirken 30'unda karotis doppler USG ile nabız değerlendirildi ve nabız değerlendirme süreleri kayıt altına alındı. Tüm hastalarda ultrason ile eş zamanlı manuel palpasyonla nabız değerlendirilme süreleri de kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kompresyon USG grubundaki 30 hastaya toplamda 299 kez nabız kontrolü için göğüs kompresyonlarına ara verildi. Bu kontrollerinin 14 tanesinde VF görüldü ve hızla defibrile edilerek müdahale edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Millions of patients worldwide have cardiac arrest every year. The mortality of these patients is high and effective CPR significantly improves survival. Chest compressions, one of the most important steps of effective CPR, should be continued without interruption as much as possible. Therefore, it is essential to perform pulse checks as fast as possible by interrupting compression. However, since many studies have shown that manual palpation, which is the commonly used method for pulse evaluation, is slow due to reasons such as being affected by the patient's weight, anatomical variations and being dependent on the practitioner's experience, the search for new methods has increased in recent years. The noninvasive nature of USG and its increasing use in emergency departments have made USG attractive and enabled research on it. Although carotid doppler USG and carotid compression USG methods have been previously compared with manual palpation and found to be significantly faster, no comparative study has been performed to determine which method is faster in detecting the return of spontaneous circulation in patients. In this study, our aim was to compare USG-assisted methods with manual palpation pulse detection in the detection of ROSC and to compare the two USG methods with each other. Materials and methods: This prospective, double-blind study was conducted in the Emergency Medicine Clinic with the approval of the Non-Interventional Research Ethics Committee of SBU Sancaktepe Sehit Prof Dr Ilhan Varank Education and Research Hospital. Our study was conducted with 60 patients who underwent cardiopulmonary resuscitation in our emergency department between 15.08.2024-30.04.2025 and met the inclusion criteria. In 30 of these patients, pulse was evaluated with compression USG over the carotid artery and in 30 patients pulse was evaluated with carotid doppler USG and pulse evaluation times were recorded. In all patients, pulse evaluation times were also recorded by manual palpation simultaneously with ultrasound. Statistical analysis of the obtained data was performed. Results: In the 30 patients included in the compression USG group, chest compressions were interrupted for pulse checks 299 times in total. VF was observed in 14 of these checks and was rapidly defibrillated and intervened.