Santral seröz koryoretinopati hastalarında pascal endpoint management eşik altı lazer tedavisinin sonuçları
Results of pascal endpoint management subthreshold laser treatment in patients with central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 942745
  2. Yazar: ŞEHMUS AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Santral Seröz Koryoretinopati, genellikle maküla bölgesini tutan, RPE'nin fokal bir disfonksiyona bağlı koroidden kaynaklanan sıvının nörosensöryel retina ile RPE arasına sızması sonucu ortaya çıkan, iyi sınırlı seröz retina dekolmanıyla karakterize, çoğunlukla idiyopatik bir retina hastalığıdır.Bu retrospektif çalışma, kronik SSKR'li hastalarda PASCAL eşik altı lazer tedavisinin sonuçlarını araştırmayı amaçlamaktadır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmaya 41 hastanın 41 gözü dahil edildi. Bu hastaların tamamı eşik altı lazer tedavisi öncesinde oral veya topikal karbonik anhidraz inhibitörü tedavisinden fayda görmeyen hastalardı. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), maküler bölge ve EDI-OKT (Cirrus Zeiss 5000) görüntüleri incelenerek santral foveal koroid kalınlığı (SFKK), maküler volüm (MV), fundus otofloresans (FOF), subretinal sıvı kalınlığı (SRSK) ve varlığı tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1,3,6 ve 12.ay muayenelerinde karşılaştırıldı. BULGULAR: Tedavi sürecinde hastaların görme keskinliği, anatomik parametreler ve yapısal OCT bulgularında anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. LogMAR ve ETDRS değerleri tedavi öncesine kıyasla 1., 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Central Serous Chor0oret0nopathy (CSC) 0s a ret0nal d0sorder, typ0cally affect0ng the macular reg0on, character0zed by a well-def0ned serous ret0nal detachment due to leakage of flu0d from the choro0d 0nto the subret0nal space, caused by focal dysfunct0on of the ret0nal p0gment ep0thel0um (RPE). It 0s often 0d0opath0c. Th0s retrospect0ve study a0ms to 0nvest0gate the outcomes of PASCAL subthreshold laser treatment 0n pat0ents w0th chron0c CSC. MATERIALS AND METHODS: A total of 41 eyes from 41 patients were included in the study. All patients had previously failed to respond to oral or topical carbonic anhydrase inhibitor therapy prior to undergoing subthreshold laser treatment. Best-corrected visual acuity (BCVA), macular region parameters, and EDI-OCT (Cirrus Zeiss 5000) imaging were used to evaluate santral foveal choroidal thickness (SFCT), macular volume (MV), fundus autofluorescence (FOF), subretinal fluid thickness (SRFT), and the presence of subretinal fluid before treatment and at follow-up visits at 1, 3, 6, and 12 months. RESULTS: Significant changes were observed in patients' visual acuity, anatomical parameters, and structural OCT findings during the treatment period.