Kardiyak sintigrafide Grade 1 miyokard tutulumu olan hastaların klinik özellikleri, takibi ve sonuçları: Tek merkez deneyimi
Clinical characteristics, follow-up, and outcomes of patients with Grade 1 myocardial uptake on cardiac scintigraphy: A single-center experience
- Tez No: 942752
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kardiyak PYP sintigrafide ilk tanı anında yalnızca Grade 1 miyokard tutulumu saptanan hastaların klinik özellikleri, takip süreçleri ve nihai tanıları değerlendirilerek bu hasta grubunun ayırıcı tanısı ve yönetimi konusunda literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 2010–2024 yılları arasında tek merkezde PYP kardiyak sintigrafisi ile Grade 1 tutulumu saptanan 110 hasta dahil edildi. Hastaların tanı anı ve takipteki NYHA fonksiyonel sınıfları, EKG, ekokardiyografi, kardiyak MRG, laboratuvar verileri (NT-proBNP, troponin, serbest hafif zincir analizleri vb.) retrospektif olarak değerlendirildi. Takip döneminde 30 hastaya kontrol PYP sintigrafi uygulandı. Tanı ve takipteki veriler karşılaştırıldı. Ayrıca yıllara göre Grade 1 oranları ve nihai tanılar grafikle değerlendirildi. Bulgular: Tanı anında Grade 1 tutulumu olan hastaların klinik ve görüntüleme parametrelerinde zaman içinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı (LVEF: p=0,668; NT-proBNP: p=0,989; troponin: p=0,921). Kontrol sintigrafilerde 30 hastanın 23'ünde yine Grade 1 tutulumu, 7'sinde ise Grade 0 tutulumu gözlendi. Ortalama takip süresi 22,9±10,9 aydı; mortalite oranı %12,7 olarak saptandı. Grade 1 tanılarının yıllar içinde pik yaptığı 2023 sonrası belirgin azaldığı izlendi. Bu dağılımın, artan deneyimle birlikte overdiagnosis eğiliminin azalmasına bağlı olduğu düşünüldü. Nihai tanılara bakıldığında hastaların %40,9'u hafif hipertrofik kardiyomiyopati (HCM), %19,1'i hipertansif kalp hastalığı, %9,1'i AL amiloidozu, %9,1'i aort darlığı ve geri kalanı diğer nedenlerle tanı aldı. Sonuç: PYP sintigrafide Grade 1 tutulumu saptanan olguların çoğunda zaman içinde klinik ya da görüntüleme verilerinde anlamlı progresyon izlenmemiştir. Bu nedenle Grade 1 tutulumu, özellikle klinik şüphe ile desteklenmiyorsa, amiloidoz lehine güçlü bir bulgu olarak değerlendirilmemelidir. Ayrıca PYP gradeleme sisteminin yeniden gözden xiii geçirilmesi ve Grade 1'in tanısal değerinin daha kesin bir şekilde belirlenmesi gerektiği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the clinical characteristics, follow-up findings, and final diagnoses of patients who showed only Grade 1 myocardial uptake on cardiac PYP scintigraphy at initial diagnosis, in order to contribute to the differentiation and management of this ambiguous group in the literature. Methods: A total of 110 patients with Grade 1 uptake on cardiac PYP scintigraphy between 2010 and 2024 in a single center were retrospectively analyzed. Clinical variables including NYHA functional class, ECG, echocardiography, cardiac MRI, and laboratory parameters (NT-proBNP, troponin, free light chains, etc.) were recorded at baseline and during follow-up. Follow-up PYP scintigraphy was performed in 30 patients. Comparative analysis of diagnostic and follow-up data was conducted. Annual trends in Grade 1 diagnosis and final diagnoses were also graphed. Results: No statistically significant changes were observed in cardiac function or biomarkers over time (LVEF: p=0.668; NT-proBNP: p=0.989; troponin: p=0.921). Among 30 patients who underwent repeat scintigraphy, 23 remained at Grade 1 and 7 regressed to Grade 0. The average follow-up duration was 22.9±10.9 months, with a mortality rate of 12.7%. Grade 1 diagnoses peaked in 2023 and subsequently declined, likely reflecting reduced overdiagnosis with increased clinical experience. Final diagnoses included mild hypertrophic cardiomyopathy (40.9%), hypertensive heart disease (19.1%), AL amyloidosis (9.1%), aortic stenosis (9.1%), and other causes. Conclusion: Patients with Grade 1 PYP uptake generally did not exhibit clinical or imaging progression over time. Therefore, isolated Grade 1 uptake, especially in the absence of strong clinical suspicion, should not be considered as a definitive indicator for cardiac amyloidosis. Revision of the PYP grading system and clarification of the diagnostic significance of Grade 1 uptake is warranted.