Yeni tanı almış basedow gravesli hastaların takipleri sırasında değişen antropometri, vücut ağırlığı ve tansiyon arteriyel değerlerinin incelenmesi
Evaluation of changes in anthropometric measurements, body weight and arterial blood pressure during the follow-up of newly diagnosed patients with basedow graves disease
- Tez No: 942753
- Danışmanlar: DR. OSMAN MAVİŞ, DR. GÖKTUĞ SARIBEYLİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Basedow Graves tanılı hastalarda antitiroid ilaç tedavisinin hastaların vücut ağırlığı, antropometrik değerleri ve tansiyon arteriyelleri üzerine etkilerini incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Gaziosmanpaşa EAH'a Şubat 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında polikliniklerimize başvuran ve onamı alınarak araştırmamıza katılmayı kabul eden 18-70 yaş aralığındaki Basedow Graves tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar bu süreçte çalışma için belirlenmiş vizit dönemlerinde (0., 6., 12. aylarda) metabolik parametreleri (kilo, bel, kalça çevresi ve tansiyon arteriyel değerleri) bakımından değerlendirilmiştir.Bağımlı nicel verilerin analizinde tekrarlayan ölçümler varyans testi, Friedman test, eşleştirilmiş örneklem t test, Wilcoxon testi, bağımlı nitel verilerin analizinde MC Nemar testi kullanılmıştır. Bulgular: Örneklemimizin yaş ortalaması 45'ti. %81,4'ü kadın ve %18,6'sı erkek hastalardan oluşmaktaydı. İlk vizitte ortalama vücut ağırlığı 64 kg, BMI 24,1, bel çevresi 85 cm, kalça çevresi 100 cm tespit edilmiştir.Antitiroid ilaç tedavisinin 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of anti thyroid drug therapy on body weight, anthropometric measurements, and arterial blood pressure in patients diagnosed with Basedow-Graves disease. Material ve Method: Patients aged between 18 and 70 years, diagnosed with Basedow Graves' disease, who applied to the outpatient clinics of SBÜ Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between February 2024 and October 2024 and voluntarily agreed to participate in the study by providing informed consent, were included in the research. During the study period, patients were evaluated in terms of metabolic parameters (including body weight, waist and hipcircumference, and arterial blood pressure values) at predefined visit intervals (at baseline, 6th month, and 12th month). For the analysis of dependent quantitative data, repeated measures ANOVA, Friedman test, paired sample t-test, and Wilcoxon test were used. For the analysis of dependent qualitative data, the McNemar test was applied. Results: The averageage of our sample was 45 years. It consisted of 81.4% women and 18.6% men. At the first visit, the average body weight was 64 kg, BMI was 24.1, waist circumference was 85 cm, and hipcircumference was 100 cm. In the sixth month of antithyroid drug treatment, the average body weight was found to be 69 kg (p < 0.05), BMI was 26.5 (p < 0.05), waist circumference was 92 cm (p < 0.05), and hipcircumference was 103 cm (p < 0.05). After achieving euthyroidism, patients were monitored for an additional 6 months regarding metabolic parameters, and by the 12th month, the average body weight was 72 kg (p < 0.05), BMI was 26.8 (p < 0.05), waist circumference was 94.5 cm (p < 0.05), and hip circumference was 106 cm (p < 0.05). In blood pressure measurements, diastolic arterial pressure data at the 6th and 12th months showed a significant increase (p < 0.05) compared to baseline. Conclusion: In our study, patients with Basedow Graves' disease who were treated with antithyroid drug sex hibited a significant increase in body weight, diastolic blood pressure, and waist and hip circumference. These findings indicate the necessity of metabolic monitoring during the treatment process of Basedow Graves' disease and under score the importance of implementing appropriate preventive measures with in this context.