Ofis histeroskopi yapılan olgularda sözel aydınlatma ile video aydınlatma uygulanan hastaların anksiyete ve ağrı skorlarının karşılaştırılması
A comparison of anxiety and pain scores in patients undergoing office hysteroscopy: Verbal versus video-based information
- Tez No: 942751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖLMEZ, DOÇ. DR. ÖMER ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, ofis histeroskopi uygulanacak hastalarda video destekli bilgilendirme ile sözel bilgilendirmenin işlem öncesi anksiyete ve işlem sonrası ağrı düzeylerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. MATERYAL-YÖNTEM: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 6 Mayıs–5 Temmuz 2024 tarihleri arasında ofis histeroskopi endikasyonu ile başvuran 25–65 yaş aralığındaki 102 kadın hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalar başvuru sırasının son hanesine göre randomize edilmiştir: çift numaralı hastalara video destekli bilgilendirme, tek numaralılara sözel bilgilendirme uygulanmıştır. Bilgilendirme yapılmış tüm hastalara işlem öncesinde STAI-1 ve STAI-2 ölçekleri doldurulmuş, işlem sonrası ise VAS (Visual Analog Skala) ile ağrı düzeyi değerlendirilmiştir. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Video bilgilendirme grubunda STAI-1, STAI-2 ve VAS skorları sözel bilgilendirme grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p0,8). SONUÇ: Video destekli bilgilendirme, ofis histeroskopi yapılacak hastalarda anksiyete ve ağrı düzeylerini azaltmada etkili bir yöntemdir. Görsel-işitsel içerik, hastaların işlem hakkında zihinsel hazırlığını kolaylaştırmakta, belirsizlik algısını azaltmakta ve işlem deneyimini iyileştirmektedir. Özellikle ilk kez işlem geçirecek hastalarda video bilgilendirmenin tercih edilmesi, klinik pratikte hasta konforunu ve memnuniyetini artırabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to compare the effects of video-assisted and verbal information on pre-procedural anxiety and post-procedural pain levels in patients undergoing office hysteroscopy. MATERIAL-METHODS: Between May 6 and July 5, 2024, 102 female patients aged 25–65 years who were admitted to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital with an indication for office hysteroscopy were included. Patients were randomized based on the last digit of their admission order: even-numbered patients received video-assisted information, while odd-numbered patients received verbal information. STAI-1 and STAI-2 scales were administered prior to the procedure, and post-procedural pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS). Data were analyzed using SPSS 24.0. RESULTS: The video-assisted information group had significantly lower STAI-1, STAI-2, and VAS scores compared to the verbal information group (p 0.8). CONCLUSION: Video-assisted information is an effective approach for reducing anxiety and perceived pain in patients undergoing office hysteroscopy. The use of audiovisual materials enhances patient understanding, improves mental preparedness, and reduces the perception of uncertainty, thereby contributing to a more positive procedural experience. Incorporating video information into routine clinical practice, particularly for first-time patients, may improve patient comfort and satisfaction.