Baz istasyonları üzerinde bulunan ekipmanların görüntü işleme yöntemi ile tespit edilmesi
Detecting the equipment on base stations with image processing method
- Tez No: 942759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR SAMİ TEZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, fiziksel ekipmanların envanter kontrol sürecini dijitalleştirmek amacıyla Python programlama diliyle geliştirilen, karekod teknolojisi temelli bir uygulamadır. Ekipmanların üzerine yerleştirilen karekod içeren görseller alınır, bunlar üzerinde görüntü ön işleme teknikleri uygulanır. Bu adım, düşük kalite veya zorlu ortamlarda çekilmiş görsellerde karekodların okunabilirliğini artırmayı hedefler. Ön işleme sonrası karekodlar çözümlenir ve içerisinde saklı seri numarası, marka ve model bilgileri kayıt altına alınır. Kullanıcıdan alınan mevcut envanter listesi ile karşılaştırma yapılır; eksik veya fazla ekipmanlar tespit edilir, yapılan bu tespit hem rapor halinde hem de uygulama içerisindeki bilgi mesajları ile kullanıcıya sunulur. Geliştirilen bu uygulama, manuel envanter kontrol süreçlerine kıyasla önemli avantajlar sunmaktadır. Özellikle yüksek riskli veya erişimi zor bölgelerde gerçekleştirilen kontrollerde iş sağlığı ve güvenliği risklerini en aza indirirken, kullanıcıdan bağımsız veri işleme özelliği sayesinde manuel veri girişinden kaynaklanan zaman kaybı, hatalı veri riski ve işletmenin ilave personel maliyetlerini azaltmaktadır. Uygulama; bu çalışma ile telekomünikasyon sektöründe baz istasyonlarında uygulamaya alınmıştır ve sürdürülebilir dijital dönüşüm projelerine entegre edilebilecek bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an application based on QR code technology developed with the Python programming language to digitize the inventory control process of physical equipment. Images containing QR codes placed on the equipment are taken and image pre-processing techniques are applied on them. This step aims to increase the readability of QR codes in images taken in low quality or difficult environments. After pre-processing, QR codes are decoded and the serial number, brand and model information stored in them are recorded. A comparison is made with the current inventory list received from the user; missing or excess equipment is detected, and this detection is presented to the user both in the form of a report and with information messages in the application. This developed application offers significant advantages compared to manual inventory control processes. While minimizing occupational health and safety risks, especially in controls performed in high-risk or difficult-to-access areas, it reduces the time loss caused by manual data entry, the risk of incorrect data and additional personnel costs of the business thanks to its user-independent data processing feature. With this study, the application has been implemented in base stations in the telecommunications sector and offers a solution that can be integrated into sustainable digital transformation projects.