Savaş sonrası yeniden geliştirme bağlamında kentsel iyileştirme tasarım ilkeleri: Halep örneği
Urban recovery design principles in a post-war redevelopment situation: Case study of aleppo
- Tez No: 942761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAMACI KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarih boyunca Halep gibi birçok şehirde meydana gelen savaşlar, kentsel doku ve nüfus üzerinde derin etkiler bırakarak yaygın yıkıma neden olmuştur. Bu tür yıkımlar karşısında, karar vericiler genellikle normale dönüşü hızla sağlamak ve savaştan önceki koşullardan daha sürdürülebilir ve adil bir kentsel gerçekliğe ulaşmak amacıyla yeniden inşa ve iyileştirme süreçlerini hızlandırmak zorunda kalırlar. Halep özelinde bu çabalar, geçmiş yeniden yapılanma ve savaş sonrası iyileşme deneyimlerinden elde edilen birikmiş bilgiye dayalı, dikkatle tasarlanmış hükümet stratejilerini gerektirir. Bu zorluğa yanıt olarak, bu çalışma Halep'in savaş sonrası en fazla zarar görmüş ve sosyal olarak en çok dışlanmış mahallelerinden biri olan Tal el-Zarazeer için bütüncül ve bağlama duyarlı bir kentsel yeniden gelişim planı önermektedir. Proje, küresel Kentsel İyileştirme Tasarımı (Urban Recovery Design) ilkelerini, yerel bağlamın özgün özellikleriyle birleştiren çok aşamalı ve çok ölçekli bir kentsel tasarım yaklaşımını benimser. Çalışma, mahallenin mevcut durumunun kapsamlı bir değerlendirmesiyle başlar; bu değerlendirme, bina ve altyapı yıkımının boyutlarını, sosyal parçalanmayı ve ekonomik durgunluğu belgeler. Bu teşhise dayanarak, iki aşamalı bir tasarım stratejisi geliştirilmiştir: ilk aşama makro ölçekte arazi kullanımının yeniden düzenlenmesine, ikinci aşama ise bölgenin topoğrafik ve sosyoekonomik özelliklerine uygun ayrıntılı bir kentsel plan ve işlevsel-mimari programa odaklanır. Başlıca planlama müdahaleleri arasında, temel hizmetlerle entegre dört ana konut kümesinin (A–B–C–D) kurulması, sivil ve toplumsal yaşam için çok işlevli bir kentsel merkez geliştirilmesi ve Ramouseh sanayi bölgesine bitişik el sanatları ve hafif sanayi alanlarının tahsis edilmesi yer alır. Proje, çevre dostu konut prototipleri, güneş enerjili aydınlatma sistemleri ve“15 dakikalık şehir”modeli kapsamında yeşil alan dağılımı gibi sürdürülebilirlik ilkelerini de içermektedir. Katılımcı bir planlama yaklaşımı temelinde inşa edilen bu proje, karar alma sürecine sakinlerin aktif katılımını ve sosyal uyumun korunmasını hedefleyen aşamalı bir uygulama stratejisini benimsemektedir. Sonuç olarak çalışma, kentsel iyileştirmenin yalnızca fiziksel altyapının yeniden inşasından ibaret olmadığını, aynı zamanda toplulukları güçlendirmeyi, kolektif kimliği yeniden inşa etmeyi ve daha kapsayıcı, dirençli ve sürdürülebilir bir kentsel gelecek inşa etmeyi amaçlayan toplumsal ve siyasal bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Wars that have occurred in numerous cities—Aleppo among them—throughout contemporary history have caused widespread destruction, leaving profound impacts on both the urban fabric and the population. In the face of such devastation, decision-makers are often compelled to accelerate reconstruction and urban recovery processes in order to restore normal life as quickly as possible, while also striving to improve conditions toward a more sustainable and equitable urban reality than existed before the war. In the specific context of Aleppo, such efforts require carefully designed governmental strategies based on accumulated knowledge and lessons learned from past experiences in reconstruction and post-war recovery. In response to this challenge, the present study proposes an integrated and context-sensitive urban redevelopment plan for the neighborhood of Tal al-Zarazeer—one of the most war-damaged and socially marginalized districts in Aleppo. The project adopts a multi-phased and multi-scalar urban design approach that merges global Urban Recovery Design principles with the specific characteristics of the local context. The study begins with a comprehensive assessment of the neighborhood's current conditions, documenting the extent of destruction to buildings and infrastructure, social fragmentation, and economic stagnation. Based on this diagnosis, a two-stage design strategy is formulated: the first stage focuses on restructuring land use at a macro scale, while the second outlines a detailed urban plan and architectural-functional program tailored to the area's topography and socioeconomic features. Key planning interventions include the establishment of four primary residential clusters (A–B–C–D), each integrated with basic services; the development of a multifunctional urban center to serve as a hub for civic and community life; and the allocation of a crafts and light industry area adjacent to the existing industrial zone of Ramouseh. The project also incorporates sustainability principles through the use of environmentally friendly housing prototypes, solar-powered lighting, and green space distribution following the“15-minute city”model. It is found on a participatory planning approach that actively involves residents in decision-making and follows a phased implementation strategy to preserve social cohesion. Ultimately, the study concludes that Urban Recovery Design cannot be reduced to the physical reconstruction of infrastructure alone. Rather, it is an inherently social and political process that seeks to empower communities, restore collective identity, and pave the way toward a more inclusive, resilient, and sustainable urban future.