Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastaların iyileşme durumlarının belirlenmesi
Determining the recovery status of patients who have undergone coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 942768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SEYHAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada en sık görülen ve en çok ölüme neden olan hastalıkların başında kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir. Koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisi ise bu hastalıklardan biri olan koroner arter hastalığının cerrahi tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Açık kalp cerrahisi ya da minimal invaziv cerrahi gibi çeşitli yöntemlerle yapılıyor olması, hastaların demografik özellikleri ve sağlık öyküleri, sunulan sağlık imkanları ve uygulanan bakım gibi faktörler ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkilemektedir. Bu çalışma KABG cerrahisi geçiren hastaların iyileşme durumlarını ve iyileşme durumlarını etkileyen faktörleri belirleyerek literatüre katkı sağlamak amacıyla kesitsel-tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi. Örneklemini iki farklı hastanenin kalp ve damar cerrahisi servislerinde Nisan 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında yatan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 99 hasta oluşturdu. Çalışmada literatür doğrultusunda oluşturulan“Tanıtıcı ve Klinik Özellikler Formu”ve“Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi (ASİİ)”kullanıldı. Çalışma öncesinde etik kurul, kurum izinleri ve ölçek kullanım izni alındı. Çalışma sonucunda hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinde zamanla belirgin bir iyileşme olduğu görüldü. Ameliyat sonrası 4. günden 15. güne kadar geçen sürede iyileşme güçlük düzeyinin anlamlı şekilde azaldığı belirlendi. Psikolojik semptomlar, fiziksel aktiviteler, genel semptomlar, bağırsak işlevleri ve istek-arzu ile ilişkili iyileşme güçlüklerinde 15. günde anlamlı düzeyde azalma olduğu görüldü. İyileşme güçlüğünü artıran başlıca faktörlerin; ileri yaş, yoğun bakımda uzun süre kalma, geç oral alım, çocuğunun ya da akraba/arkadaş refakati olduğu; sıvı takviyesi, önceki ameliyat deneyimi ve yüksek eğitim düzeyinin iyileşmeyi olumlu etkilediği bulundu. Özellikle eş refakati olan hastaların iyileşme sürecinde daha az güçlük yaşadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are among the most common and deadly diseases in the world. Coronary artery bypass graft (CABG) surgery is a method used in the surgical treatment of coronary artery disease, one of these diseases. Factors such as the various methods used, including open heart surgery or minimally invasive surgery, the demographic characteristics and medical history of patients, the health facilities available, and the care provided affect the postoperative recovery process. This study was conducted as a cross-sectional-descriptive study to contribute to the literature by determining the recovery status of patients who underwent CABG surgery and the factors affecting their recovery status. The sample consisted of a total of 99 patients who were hospitalized in the cardiovascular surgery departments of two different hospitals between April 2024 and April 2025 and met the inclusion criteria. The“Descriptive and Clinical Characteristics Form”and the“Postoperative Recovery Index (PRI)”were used in the study, which were created in line with the literature. Prior to the study, ethical committee approval, institutional permissions, and scale usage permission were obtained. The study showed that patients experienced significant improvements in their postoperative recovery process over time. The level of recovery difficulty was found to decrease significantly between the fourth and fifteenth days after surgery. On the 15th day, a significant decrease in recovery difficulties related to psychological symptoms, physical activities, general symptoms, bowel functions, and desire/motivation was observed. The main factors that increased recovery difficulty were advanced age, a prolonged stay in the intensive care unit, delayed oral intake, and the presence of a child or a relative/friend. Fluid supplementation, previous surgical experience, and a high level of education were found to positively affect recovery. Notably, patients with a spouse present experienced fewer difficulties during recovery.