Şizofreni hastalarında regülatör T hücreleri ile sitokin düzeylerinin klinik belirtilerle ilişkisi
The relationship between regulatory T cells and cytokine levels with clinical symptoms in schizophrenia patients
- Tez No: 942767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY GÖKMEN, PROF. DR. SELÇUK KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ŞİZOFRENİ HASTALARINDA REGÜLATÖR T HÜCRELERİ İLE SİTOKİN DÜZEYLERİNİN KLİNİK BELİRTİLERLE İLİŞKİSİ Amaç: Son yıllarda yapılan çalışmalar, immün sistem disregülasyonunun şizofreni patogenezinde ön plana çıktığını göstermektedir. Merkezi sinir sisteminde mikroglia dengesizliği, astrositlerin nöronlarda sinaptik budamaya neden olması ve pro-inflamatuar, anti-inflamatuar hücrelerin ve sitokinlerin dengesinde bozulma gibi çeşitli hipotezler ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda, şizofreni hastaları ile sağlıklı kontroller arasında T regülatör hücre düzeyleri ile serum sitokin düzeylerinin karşılaştırılması ve şizofrenideki klinik belirtilerle ilişkili olup olmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne başvuran DSM-5 kriterlerine göre şizofreni tanısı alan 54 hasta ve 34 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Şizofreni hasta grubuna Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği ve bilişsel testler; kontrol grubuna sadece bilişsel testler uygulandı. regülatör Thücre yüzdeleri flow sitometri ile IL-4, IL-10, IL-17, IFN-γ, TNF-α ve TGF-β1 sitokin düzeyleri Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) ile Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda analiz edildi.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN REGULATORY T CELLS AND CYTOKINE LEVELS WITH CLINICAL SYMPTOMS IN SCHIZOPHRENIA PATIENTS SUMMARY Objective: Recent studies suggest that immune system dysregulation plays a prominent role in the pathogenesis of schizophrenia. Various hypotheses have emerged, including microglial imbalance in the central nervous system, synaptic pruning caused by astrocytes in neurons, and disruption in the balance of pro-inflammatory and anti-inflammatory cells and cytokines. This study aimed to compare the levels of regulatory T cells and serum cytokines between schizophrenia patients and healthy controls, and to investigate their relationship with clinical symptoms in schizophrenia. Materials and Methods: The study included 54 patients diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 criteria who were admitted to the psychiatry outpatient clinic and Community Mental Health Center at İKÇÜ Atatürk Training and Research Hospital, and 34 healthy controls. The Positive and Negative Syndrome Scale and cognitive tests were applied to the schizophrenia group, while only cognitive tests were administered to the control group. Regulatory T cell percentages were analyzed via flow cytometry, and cytokine levels of IL-4, IL-10, IL-17, IFN-γ, TNF-α, and TGF-β1 were measured using Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) in the Medical Microbiology Laboratory.