Trigeminal nevralji ve multiple skleroz'a sekonder trigeminal nevralji hastalarında hipokampüs hacminin değerlendirilmesi
Evaluation of hypocampus volume in patients with trigeminal neuralgia and trigeminal neuralgia secondary to multiple sclerosis
  1. Tez No: 942770
  2. Yazar: NACİ EMRE AKŞEHİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİCAN TAHTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Trigeminal nevralji (TN), ani başlangıçlı, şiddetli, genellikle tek taraflı ve elektrik çarpması tarzında tanımlanan yüz ağrısı ile karakterize edilen bir sendromdur. Bu durum, idiopatik formlarının yanı sıra, multiple skleroz (MS) gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarına sekonder olarak da gelişebilir. TN, günlük yaşam aktivitelerini ciddi şekilde kısıtlaması nedeniyle hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren, tedaviye dirençli kronik bir ağrı bozukluğu olarak öne çıkmaktadır. Hipokampüs, bellek, duygudurum düzenlemesi ve ağrı algısında merkezi rol oynayan limbik sistemin önemli bir bileşenidir. Kronik ağrı durumlarında hipokampüs hacminde azalma, yani hipokampal atrofi gözlemlenmiş ve bu durum bilişsel bozukluklar ile duygusal dengesizliklerle ilişkilendirilmiştir. TN'nin patofizyolojisinde hipokampal değişikliklerin rolünü daha iyi anlayabilmek amacıyla, bu çalışmada idiopatik TN ile MS'ye sekonder TN hastalarında hipokampüs hacimleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı'na başvuran hastaların klinik verileri retrospektif olarak incelenmiş, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknikleri kullanılarak hipokampüs hacimleri ölçülmüş ve elde edilen veriler hasta grupları arasında istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. TN'nin kronik doğasının, özellikle MS ile birlikte görüldüğünde, hipokampüste belirgin yapısal değişikliklere yol açabileceği ortaya konmuştur. Bulgular, TN'nin patofizyolojisinde hipokampüsün önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Ayrıca, karbamazepinin potansiyel nöroprotektif etkilerine dikkat çekilmiştir. Hipokampüs hacmine dayalı ROC analizlerinin, tanısal süreçte yardımcı biyobelirteçler arasında yer alabileceği de saptanmıştır. Bu çalışma, kronik ağrı sendromlarının beyin üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut literatüre katkı sunmayı ve trigeminal nevralji tedavisinde daha bütüncül bir yaklaşım geliştirilmesine zemin hazırlamayı amaçlamaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda, elde edilen bulguların daha geniş örneklemlerle doğrulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Trigeminal neuralgia (TN) is a syndrome characterized by sudden-onset, severe, typically unilateral facial pain described as electric shock-like sensations. This condition may develop idiopathically or secondarily to central nervous system diseases such as multiple sclerosis (MS). TN stands out as a chronic pain disorder that is resistant to treatment and significantly impairs patients' quality of life due to its substantial restriction of daily activities. The hippocampus is a key component of the limbic system, playing a central role in memory, mood regulation, and pain perception. In chronic pain conditions, a reduction in hippocampal volume—referred to as hippocampal atrophy—has been observed, which has been associated with cognitive impairments and emotional instability. To better understand the role of hippocampal alterations in the pathophysiology of TN, this study aimed to comparatively evaluate hippocampal volumes in patients with idiopathic TN and those with MS-related secondary TN. Clinical data of patients who presented to the Department of Neurosurgery at Istanbul Medipol University School of Medicine were retrospectively analyzed. Hippocampal volumes were measured using magnetic resonance imaging (MRI) techniques, and the data were statistically analyzed between the patient groups. The findings revealed that the chronic nature of TN, particularly when associated with MS, may lead to significant structural changes in the hippocampus. These results underscore the potential involvement of the hippocampus in the pathophysiology of TN. Additionally, the possible neuroprotective effects of carbamazepine were highlighted. Receiver operating characteristic (ROC) analyses based on hippocampal volume further indicated that such measurements may serve as auxiliary biomarkers in the diagnostic process. This study aims to contribute to the existing literature on the effects of chronic pain syndromes on the brain and to facilitate the development of a more holistic approach to the treatment of trigeminal neuralgia. It is recommended that future research support these findings with larger sample sizes.