IVF transfer günü bakılan serum progesteron değerinin gebelik üzerine etkisi
The effect of serum progesterone level on the day ofembryo transfer on pregnancy outcomes in IVF cycles
  1. Tez No: 942771
  2. Yazar: MUSTAFA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yapay endometrial hazırlık protokolü uygulanan dondurulmuş embriyo transfer (FET) sikluslarında, embriyo transfer günü ölçülen serum progesteron düzeylerinin in vitro fertilizasyon (IVF) başarısı ve canlı doğum oranları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmanın, 02.12.2024 tarihinde etik kurul onayı alınmış ve 2023 Ağustos ile 2025 Mayıs ayları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezine başvuran infertil kadın hastalara ait toplam 354 yapay FET siklusunu kapsamaktadır. Çalışmaya 18–50 yaş aralığındaki kadın hastalar dahil edilmiş olup, tüm olgulara tek adet, iyi veya orta kalite embriyo transferi uygulanmıştır. Endometrial hazırlık, oral ve transdermal östrojen takiben vajinal ve subkutan progesteron ile gerçekleştirilmiştir. Luteal faz desteği subkutan ve vajinal yolla sağlanmıştır. Embriyo transfer günü sabah saatlerinde alınan venöz kan örneklerinden serum progesteron düzeyleri ölçülmüş; elde edilen veriler IVF başarısı (devam eden gebelik veya canlı doğum) ve canlı doğum oranları ile ilişkilendirilerek istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, çok değişkenli lojistik regresyon analizi ve ROC eğrisi analizi gibi parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS 26.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışma grubundaki tüm olgularda embriyo transfer günü ölçülen serum progesteron düzeyi ortalama 29,18±25,46 ng/mL olarak bulunmuştur. IVF başarısı elde edilen grupta bu değer 30,61±25,05 ng/mL iken, başarısız grupta 28,69±25,62 ng/mL olarak saptanmış, ancak bu iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı iii bulunmamıştır (p>0,05). Tüm hastaların %25,4‟ünde (n=90) IVF tedavisi başarılı kabul edilmiş (devam eden klinik gebelik ve/veya canlı doğum). Çok değişkenli lojistik regresyon analizine göre, embriyo transferinin 3. ya da 5. gün yapılmasının serum progesteron düzeyleri ile IVF başarısı arasında anlamlı bir ilişki oluşturmadığı gösterilmiştir (p>0,05). Ancak canlı doğum oranları açısından anlamlı fark izlenmiştir: 3. gün embriyo transferi yapılan hastalarda canlı doğum oranı %10,2 iken, 5. gün transferi yapılanlarda bu oran %30,3 olarak saptanmış ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Alt gruplar incelendiğinde, 3. gün transferi sonrası canlı doğumla sonuçlanan olguların serum progesteron düzeyleri 30 ng/mL (n=6) aralıklarında dağılım göstermiştir. Benzer şekilde, 5. gün transferi sonrası canlı doğum elde edilen olguların serum progesteron düzeyleri 30 ng/mL (n=18) olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Yapay endometrial hazırlık protokolü uygulanan FET sikluslarında embriyo transfer günü ölçülen serum progesteron düzeyleri ile IVF başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bununla birlikte, embriyo gelişim evresi (3. gün vs. 5. gün) canlı doğum oranları üzerinde belirgin bir etkiye sahip görünmektedir. Bulgular, serum progesteron düzeyinin IVF başarısını öngörmedeki sınırlı rolüne işaret etmekte olup, bu konuda prospektif ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of serum progesterone levels measured on the day of embryo transfer on in vitro fertilization (IVF) success and live birth rates in frozen embryo transfer (FET) cycles with artificial endometrial preparation protocol. Method: This retrospective cross-sectional study was approved by the ethics committee on 02.12.2024 and included a total of 354 artificial FET cycles of infertile female patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine IVF Center between August 2023 and May 2025. Female patients between the ages of 18-50 years were included in the study and all cases underwent a single embryo transfer of good or medium quality. Endometrial preparation was performed with oral and transdermal estrogen followed by vaginal and subcutaneous progesterone. Luteal phase support was provided subcutaneously and vaginally. Serum progesterone levels were measured from venous blood samples taken in the morning on the day of embryo transfer; the data obtained were statistically analyzed in relation to IVF success (ongoing pregnancy or live birth) and live birth rates. Nonparametric tests such as Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, multivariate logistic regression analysis and ROC curve analysis were used in the study. Data analysis was performed with SPSS 26.0 software. Results: The mean serum progesterone level measured on the day of embryo transfer in all patients in the study group was 29.18±25.46 ng/mL. This value was 30.61±25.05 ng/mL in the IVF successful group and 28.69±25.62 ng/mL in the unsuccessful group, but the difference between these two groups was not statistically significant (p>0.05). IVF v treatment was considered successful (ongoing clinical pregnancy and/or live birth) in 25.4% (n=90) of all patients. Multivariate logistic regression analysis showed that whether embryo transfer was performed on day 3 or day 5 was not significantly associated with serum progesterone levels and IVF success (p>0.05). However, a significant difference was observed in terms of live birth rates: While the rate of live birth was 10.2% in patients who underwent day 3 embryo transfer, this rate was 30.3% in patients who underwent day 5 transfer and the difference was found to be statistically significant (p0.05). When the subgroups were analyzed, the serum progesterone levels of the cases that resulted in live birth after day 3 transfer were 30 ng/mL (n=6). Similarly, serum progesterone levels of cases with live birth after day 5 transfer were 30 ng/mL (n=18). Conclusion: There was no statistically significant correlation between serum progesterone levels measured on the day of embryo transfer and IVF success in FET cycles with artificial endometrial preparation protocol. However, embryo developmental stage (day 3 vs. day 5) seems to have a significant effect on live birth rates. The findings point to the limited role of serum progesterone levels in predicting IVF success and prospective and controlled studies are needed in this regard.