Serebrovasküler olay sonucu hemipleji gelişen hastalarda motor fonksiyon yaşam kalitesi değerlendirimi ve rehabilitasyon ilişkisi
The relationship between motor function life quality assessment and rehabilitation in patients with hemiplegia after cerebrovascular event
- Tez No: 942772
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZGİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde SVO sonrasıhemipleji nedeniyle rehabilite edilen 85 hasta yatış ve taburculukta motor fonksiyon için daha basit vekısa sürede uygulanabilen motricity index (MI) ve gövde kontrol test (GKT) ile daha detaylı bir test olanve uygulaması uzun zaman gerektiren rivermead motor assessment (RMA) arasındaki korelasyonaraştırılmıştır.Bu araştırma yapılırken değerlendirme formları oluşturularak hastaların yaş, cinsiyet,medeni durum, eğitim durumları, etyoloji, hemiplejik taraf, dominant tarafı, hastaneye yatana kadar geçen süre, hastanede kalış süresi, eşlik eden hastalıklar kaydedildi. SVO etyolojileri tromboembolik ve hemorajik şeklinde değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmede SSPS programı kullanıldı, veriler arasındaki ilişkinin hesaplanmasında Spearman sıra farkları korelasyon katsayıları hesaplandı. Giriş ve çıkış değerlerinin farkları hesaplanmasında Wılcoxon matched pairs signed testi, düzeyler arasındaki farkı incelemek amacıyla chi-square testi kullanıldı. Testlerin, ilgili alt skalalarını kendi aralarında korele ederek ve bu testlerin giriş değerleri ile günlük yaşam aktivitelerini değerlendiren barthel indeksinin taburculuk skorlarını karşılaştırarak, (testlerin hastaların rehabilitasyona kabulündeki motor durumları ile rehabilitasyon sonrası fonksiyonel durumlarını tahmin edebilmede) prediktif değerinin olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda; hastanın erken rehabilitasyon programına ile oluşabilecek alınması, hemipleji komplikasyonlarında azalma olduğu görülmüştür. İnmeli hastalarda motor fonksiyon değerlendirmek için uygulanan uzun zaman alıcı ve detaylı bir test olan RMA yerine uygulanması kısa zaman olan ve basit MI ve GKT kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Hastalarının motor ve fonksiyonel iyileşmelerinin yaş, cinsiyet, etyoloji, hemiplejik tarafla ilişkisi bulunmamıştır. Rehabilitasyon programı uygulanması ile hastaların motor ve fonksiyonel durumlarında giriş ve çıkış değerlendirmeleri sonucunda anlamlı ilerleme gösterdikleri tespit edilmiştir.İnme yaşam kalitesinde önemli ölçüde azalmaya neden olur. Rehabilitasyon ünitesine girişte objektif ölçütlerle yapılan değerlendirmelerin, rehabilitasyon hedefinin saptaması ve prognozun belirlenmesinde önemli olduğu, yatışta motor durum skorlarının rehabilitasyon sonrası fonksiyonel durum tahmin edebilmede prediktif değerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 85 patients who were rehabilitated for hemiplegia after SVO in Ankara Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital were evaluated with motricity index (MI) and trunk control test (GKT) which could be applied more easily and in a short time for hospitalization and discharge. Correlation between rivermead motor assessment (RMA) requiring long time application was investigated. During this research, evaluation forms were created and age, gender, marital status, educational status, etiology, hemiplegic side, dominant side, time to hospitalization, hospital stay, accompanying diseases were recorded. Etiology of SVO was evaluated as thromboembolic and hemorrhagic. SSPS program was used for statistical evaluation, and Spearman order correlation coefficients were calculated for the relationship between the data. In order to calculate the differences between the input and output values, Wilcoxon paired signed test and chi-square test were used to examine the unity between the levels.The aim of the study was to investigate whether the predictive value of the tests (by predicting the motor status of the patients to rehabilitation and post-rehabilitation functional status) by correlating the relevant subscales of each other and comparing the entry values of these tests with the discharge status scores of the barthel index evaluating daily living activities. In the results of working; It was observed that the patient may be admitted to the early rehabilitation program and hemiplegia complications decreased. It was concluded that instead of RMA which is a long time consuming and detailed test to evaluate motor function in stroke patients, simple MI and GKT can be used instead of RMA. The motor and functional improvements of the patients were not associated with age, gender, etiology, hemiplegic side. It has been determined that patients have shown significant improvement in motor and functional status as a result of input and output evaluations with the implementation of rehabilitation program. Stroke leads to a significant reduction in quality of life. It was concluded that evaluations with objective criteria at the entrance to the rehabilitation unit were important in determining the rehabilitation goal and prognosis, and motor status scores had a predictive value in predicting functional status after rehabilitation.