Kliniğimizde kritik bacak iskemili hastalara uygulanan endovasküler tedavinin yara iyileşmesine katkısı ve tedavi başarısını etkileyen faktörler
The contribution of endovascular treatment to wound healing in patients with critical limb ischemia treated in our clinic and the factors affecting treatment success
- Tez No: 942790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK AHMET UYANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kritik bacak iskemisi/Kronik ekstremite tehdit edici iskemi(KETİ) tanısı almış hastalarda uygulanan endovasküler tedavi (EVT) sonrası yara iyileşmesi, amputasyon ve mortalite oranlarını değerlendirmek ve bu klinik sonuçları etkileyen demografik, anatomik ve enfeksiyöz faktörleri analiz etmektir. Ayrıca, yara yönetiminde bütüncül yaklaşımın önemi tartışılmıştır. Yöntemler Ekim 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında KETİ tanısıyla endovasküler revaskülarizasyon uygulanan 301 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalara ait demografik veriler, eşlik eden hastalıklar (diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, kardiyak ve polivasküler hastalık), sigara öyküsü, enfeksiyon durumu, işlem detayları, komplikasyonlar, amputasyon türü ve zamanlaması, yara iyileşmesi ve mortalite oranları analiz edildi. İstatistiksel olarak ki-kare testi ve Kaplan-Meier sağkalım analizleri kullanıldı. Bulgular: Endovasküler işlemlerde teknik başarı oranı %83,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate wound healing, amputation, and mortality rates following endovascular treatment (EVT) in patients diagnosed with critical limb ischemia (CLI)/chronic limb-threatening ischemia (CLTI), and to analyze the demographic, anatomical, and infectious factors influencing these clinical outcomes. Additionally, the importance of a holistic approach in wound management is discussed. Methods: Data from 301 patients who underwent endovascular revascularization for CLTI between October 2023 and May 2024 were retrospectively analyzed. Demographic characteristics, comorbidities (diabetes, hypertension, hyperlipidemia, cardiac and polyvascular disease), smoking history, presence of infection, procedural details, complications, type and timing of amputations, wound healing, and mortality rates were evaluated. Chi-square test and Kaplan–Meier survival analysis were used for statistical assessment. Results: The technical success rate of endovascular procedures was 83.3%.