Serbest gezinmeli sistemde çevresel zenginleştirmenin yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi, otlatma alanı kullanımı, davranış ve refah özellikleri üzerine etkisi
Effects of environmental enrichment on performance, egg quality, pasture usage, behavior and welfare traits of layers in free-range system
  1. Tez No: 942811
  2. Yazar: MERVE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, serbest gezinmeli sistemde otlatma alanında uygulanan çeşitli çevresel zenginleştirme yöntemlerinin yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi, otlatma alanı kullanımı, davranış ve refah özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, Lohmann Brown ırkı yumurta tavukları kullanılarak üç farklı grup oluşturulmuştur: Bu gruplar kontrol grubu, obje ile zenginleştirilmiş grup ve ağaç ile zenginleştirilmiş gruplarıdır (her bir grupta 300 tavuk yer almıştır). Obje ile zenginleştirilmiş grupta, sarı, kırmızı ve turuncu renklerde dikdörtgen, kare ve silindirik biçimlerde materyaller kullanılırken, ağaç ile zenginleştirilmiş grupta uzun ve geniş yapraklı dış mekan bitkileri ile mazı ağaçları tercih edilmiştir. Çalışmada, incelenen parametreler 25 ile 56 hafta arasındaki yaşlarda ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the effects of different environmental enrichment practices applied in the pasture area on performance, egg quality, pasture usage, behavior, and welfare traits of layers in the free-range system. In the study, three experimental groups were created using Lohmann Brown laying hens as the control, object-enriched, and tree-enriched groups (each group: 300 chickens). In the object-enriched group, yellow, red, and orange colors of rectangular, square, and cylindrical shapes objects were used; in the tree-enriched group, long and wide-leaved outdoor plants and thuja trees were used. In the study, the parameters were measured between 25 and 56 weeks of age.