Yaygın anksiyete bozukluğu tanılı hastalara uygulanan kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitimin bilişsel kaçınma düzeyleri ve başa çıkma tutumlarına etkisi
The effect of psychoeducation based on acceptance and commitment therapy applied to patients diagnosed with generalized anxiety disorder on cognitive avoidance levels and coping attitudes
  1. Tez No: 942810
  2. Yazar: ARZU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) tanılı bireylerde kabul kararlılık terapisi (KKT) temelli psikoeğitimin bilişsel kaçınma ve başa çıkma tutumlarına olan etkisini incelemek amacıyla tek kör randomize kontrollü deneysel türde yapılmıştır. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesinin psikiyatri polikliniklerine başvuran YAB tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, güç analizi ile belirlenen 60 hasta (30 deney ve 30 kontrol) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilişsel Kaçınma Ölçeği (BKÖ)”ve“Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (BCTDÖ)”ile toplanmıştır. Deney grubuna KKT temelli psikoeğitim haftada 2 kez toplam 8 oturum grup eğitimi şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubuna rutin tedavi dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmanın verileri tanımlayıcı istatistikler ve gruplarının homojenliğini test etmek için Ki-Kare testi ve Bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Tekrarlayan ölçümlerin varyans analizi ile etkileşim değerlerini belirlemek için“Tekrarlayan Ölçümlerde İki Yönlü Karma Desenli Varyans Analizi”testi kullanılmıştır. Tekrarlı ölçümlerde karma desen varyans testinde grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a single-blind, randomized controlled experimental study to examine the effect of Acceptance and Commitment Therapy (ACT)-based psychoeducation on cognitive avoidance and coping attitudes in individuals diagnosed with Generalized Anxiety Disorder (GAD). The population of the study consisted of patients diagnosed with generalized anxiety who applied to the psychiatry outpatient clinics of a Hatay Training and Research Hospital, and the sample size of the study consisted of 60 patients (30 experimental and 30 control) determined by power analysis. The data of the study were collected with the“Personal Information Form”,“Cognitive Avoidance Scale (CAQ)”and“Coping Attitudes Assessment Scale (COPE)”. ACT-based psychoeducation was applied to the experimental group twice a week in a total of 8 group training sessions. The control group did not receive any intervention apart from routine treatment. Descriptive statistics and Chi-Square test and Independent groups t test were used to test the homogeneity of the study data. The“Two-Way Mixed Design Analysis of Variance in Repeated Measurements”test was used to determine the interaction values with the variance analysis of repeated measurements. In the mixed design variance test in repeated measurements, intra-group and inter-group comparisons were performed using Bonferroni correction.