Sıçanlarda cisplatin ile oluşturulan karaciğer toksisitesinde pirolidin ditiyokarbamat'ın etkileri
Effects of pyrrolidine dithiocarbamate on cisplatin-induced hepatotoxicity in rats
  1. Tez No: 942815
  2. Yazar: SENA MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE PELİN ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Cisplatin, kemoterapide yaygın kullanılan platin bazlı bir ajandır; ancak karaciğer, böbrek, sindirim sistemi ve kalp gibi sağlıklı dokularda toksik etkilere yol açabilmektedir. Karaciğerde bu toksisite, süperoksit radikali (O₂·⁻) ve hidrojen peroksit (H₂O₂) artışına bağlı oksidatif stres ve NF-κB yolaklarının aktive olmasıyla gelişen inflamatuvar yanıtla ilişkilidir. Pirolidin Ditiyokarbamat (PDTC), ditiyokarbamatlar sınıfında yer alan, metal şelatörü özelliğiyle bilinen bir bileşik olup; anti-inflamatuvar ve antioksidan etkileri nedeniyle dikkat çekmektedir. NF-κB inhibitörü olarak PDTC'nin, inflamasyonu baskılayarak doku hasarını azaltabileceği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, Cisplatin kaynaklı karaciğer toksisitesine karşı doku hasarı, oksidatif stres, antioksidan sistem ve inflamasyondaki rolü üzerindeki etkilerinin sıçan modeli kullanarak değerlendirmektir. PDTC'nin iyileştirici etkisini anlamak amacıyla iki farklı doz karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada toplam 48 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı ve altı gruba ayrıldı. I. Grup fizyolojik tuzlu su (FTS) verilen kontrol hayvanlar, II. Grup 7 mg/kg intraperitoneal yolla Cisplatin verilen hayvanlar, III. Grup, 100 mg/kg intraperitonal yolla 7 gün boyunca PDTC verilen hayvanlar, IV. Grup 200 mg/kg intraperitonal yolla 7 gün boyunca PDTC verilen hayvanlar, V. Grup 100 mg/kg 7 gün boyunca intraperitonal yolla PDTC ve 3. gün 7 mg/kg intraperitonal yolla Cisplatin verilen hayvanlar, VI. Grup 200 mg/kg 7 gün boyunca intraperitonal yolla PDTC ve 3. gün 7 mg/kg intraperitonal yolla cisplatin verilen hayvanlardan oluşmaktadır. 8. gün sıçanlar anestezi altında sakrifiye edilerek karaciğer doku parçaları alındı. Doku hasarını belirlemek için histolojik olarak Hematoxylin & Eosin boyama yapıldı. Ayrıca, karaciğer hasar belirteçlerinden aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) aktiviteleri, oksidatif hasar belirteci olan laktat dehidrogenaz (LDH) aktivitesi ve malondialdehit (MDA) seviyesi, antioksidan sistem parametreleri olan glutatyon (GSH) seviyesi, katalaz (CAT) aktiviteleri ve nötrofil infiltrasyon belirteci olan miyoloperoksidaz (MPO) aktivitesi spektroforometrik analizler ile tayin edildi. Nükler faktör kappa B (NF-κB) ve pro-inflamatuvar sitokinlerden olan tümör nekröz faktör alfa (TNF-α), interlökin 1-beta (IL-1β) ve interlökin 6 (IL-6) ekspresyonları Western Blotlama yöntemi ile analiz edildi. Cisplatin uygulanan sıçanlarda karaciğer dokusunda hiperemi, hemoraji, inflamatuvar hücre infiltrasyonu ve nekroz gibi hasar bulguları gözlemlenmiş; MDA düzeyi artarken, CAT aktivitesi ve GSH seviyesi azalmıştır. Ayrıca hasar belirteçlerinden AST, ALT, LDH ve MPO enzim aktivitelerinde artış saptanmış; NF-κB fosforilasyonu ile birlikte TNF-α, IL-1β ve IL-6 ekspresyon düzeylerinde yükselme görülmüştür. Farklı dozlarda uygulanan PDTC, histolojik hasarı azaltmış; oksidatif stres ve inflamasyon parametrelerinde iyileşme sağlamıştır. Bu bulgular sonucunda, Cisplatin'e bağlı kemoterapi uygulamalarında gerçekleşebilecek karaciğer hasarına karşı PDTC'nin koruyucu bir ajan olarak değerlendirmesinde katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is a platinum-based agent widely used in chemotherapy; however, it can cause toxic effects in healthy tissues such as the liver, kidneys, gastrointestinal system, and heart. In the liver, this toxicity is associated with oxidative stress resulting from increased levels of superoxide radical (O₂·⁻) and hydrogen peroxide (H₂O₂), as well as the activation of NF-κB pathways, which lead to an inflammatory response. Pyrrolidine Dithiocarbamate (PDTC), a compound belonging to the dithiocarbamate class, is known for its metal-chelating properties and has attracted attention due to its anti-inflammatory and antioxidant effects. As an NF-κB inhibitor, PDTC has been shown in various studies to reduce tissue damage by suppressing inflammation. The aim of this study was to elucidate the effects of PDTC on tissue injury, oxidative stress, antioxidant systems, and inflammation in the context of cisplatin-induced liver toxicity, using rats as a model organism. To assess the therapeutic potential of PDTC, two different doses were compared. The study utilized a total of 48 male Wistar albino rats, divided into six groups: Group I served as the control and received physiological saline; Group II received 7 mg/kg Cisplatin intraperitoneally; Group III received 100 mg/kg PDTC intraperitoneally for seven days; Group IV received 200 mg/kg PDTC intraperitoneally for seven days; Group V received 100 mg/kg PDTC intraperitoneally for seven days and 7 mg/kg Cisplatin on the third day; and Group VI received 200 mg/kg PDTC intraperitoneally for seven days and 7 mg/kg Cisplatin on the third day. On the eighth day, the rats were sacrificed under anesthesia, and liver tissue samples were collected. To asses tissue damage, histological analysis was performed using Hematoxylin & Eosin staining. In addition, biochemical analyses were conducted to determine aspartate aminotransferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) activities as markers of liver injury; lactate dehydrogenase (LDH) activity and malondialdehyde (MDA) levels as indicators of oxidative damage; and glutathione (GSH) levels and catalase (CAT) activity as antioxidant system parameters. Myeloperoxidase (MPO) activity, an indicator of neutrophil infiltration, was also measured spectrophotometrically. Pro-inflammatory cytokines TNF-α, NF-κB, IL-1β, and IL-6 were analyzed by western blotting. In rats treated with Cisplatin, histopathological findings such as hyperemia, hemorrhage, inflammatory cell infiltration, and necrosis were observed in liver tissue. MDA levels were increased, while CAT activity and GSH levels were decreased. Additionally, elevated enzyme activities of AST, ALT, LDH, and MPO were detected, along with increased NF-κB phosphorylation and upregulated expression of TNF-α, IL-1β, and IL-6. Administration of PDTC at different doses reduced histological damage and led to improvements in oxidative stress and inflammation parameters. These findings suggest that PDTC may have a protective role against Cisplatin-induced liver injury in chemotherapy applications.