Sisplatin ile oluşturulan deneysel toksisite modelinde astaksantinin olası koruyucu ve antioksidan rolü
The potential protective and antioxidant role of astaxanthin against cisplatin-induced experimental toxicity model
- Tez No: 523315
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKİ ÇEKMEN, DOÇ. DR. MERAL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sisplatin (Sis), solid tümörlerin tedavisinde kullanılan, birçok yan etkiye sahip güçlü kemoterapötik ilaçlardan biridir. Bu çalışmada sıçanlarda sisplatin kaynaklı toksisitenin önlenmesinde astaksantinin (Ast) olası koruyucu ve antioksidan etkisini araştırmayı amaçladık. Sprague-Dawley sıçanları rastgele 4 gruba ayrıldı (n=32). Sis, üç gün süreyle ardışık (8 mg /kg/ gün ip.) olarak verildi. Ast, 10 gün süreyle (Sis+Ast grubu) 100 mg/kg/gün oral olarak verildi. Kontrol grubu ve Ast grubu aynı dozda sırasıyla zeytinyağı ve Ast aldı. Hayvanlar sakrifiye edildikten sonra malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, kemiluminesans (CL) seviyeleri gibi oksidatif stres parametreleri ile histopatolojik analizlerin belirlenmesi için karaciğer, kalp ve böbrek dokuları alındı. Kan örnekleri biyokimyasal değerlendirme için toplandı. MDA düzeyleri, kontrol grubuna göre Sis grubunda karaciğer ve kalp dokularında anlamlı olarak daha yüksekti, fakat böbrek MDA seviyeleri anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Cisplatin (Cis) is one of the most potent chemotherapeutic drugs used in the treatment of solid tumors, but has several side effects. In this study, we aimed to investigate the possible protective and antioxidant effects of astaxanthin (Ast) by the prevention of cisplatin-induced toxicity in rats. Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups (n=32). Cis was given i.p. at a dose of 8 mg/kg/day for three consecutive days. Ast was given orally 100 mg/kg/day for 10 days (Cis+Ast group). Control received olive oil and Ast group received only Ast at the same dose. After animals were sacrificed, liver, heart and kidney tissue were obtained for determination of oxidative stress parameters such as malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) levels, myeloperoxidase (MPO) activity, chemiluminescence (CL) analyses and histopathological examination. Blood samples also were collected for biochemical evaluation. MDA levels were significantly higher in liver and heart tissues in Cis induced group with respect to the control group, but kidney MDA levels were not significant different.