Dokuma ile desenlendirilen kumaşlarda rezerve boyama tekniğiyle sürdürülebilir yenilikçi yüzeyler
Sustainable and innovative surface design on woven textiles through resist dyeing techniques
  1. Tez No: 942826
  2. Yazar: GÖZDE NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte modern şehirleşme, hızlı nüfus artışı ve artan endüstriyel üretim, birçok doğal kaynağın tükenmesine ve çevre kirliliğine neden olmuştur. Bu durum, günümüzde yaşamımızın bir parçası haline gelen sürdürülebilirlik kavramını hızla ortaya çıkarmıştır. Doğal kaynaklarımızın verimli kullanılması, çevre etkilerini azaltılması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılması sürdürülebilirlik anlayışının temelini oluşturmaktadır. Tarihsel süreç boyunca doğal boyar maddeler ve mordanlama teknikleri, kültürel bir miras olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Doğal boyaların sentetik boyalara alternatif olarak kullanılabilmesi, sürdürülebilir tekstil üretimi için çevre dostu yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu bağlamda, tekstil sektöründe doğal boyama yöntemlerinin yeniden gündeme gelmesi, geleneksel bilgi birikimini aktarmak ve sürdürülebilirlik açısından önem taşımaktadır. Tez çalışmasında, öncelikle sürdürülebilirlik kavramı, lif grupları, doğal boyarmaddeler, rezerve boyama teknikleri araştırılarak literatür verileri toplanmıştır. Sonrasında yapılan araştırmaların kuramsal ve uygulama sonuçlarına göre bulgular saptanmıştır. Tasarıma uygun görülen doğal ve sentetik iplikler belirlenip, evsel atık ve doğal boyar maddeler kullanılarak ön deneme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında, ön deneme sonuçları esas alınıp bir tema belirlenerek eskiz çalışmaları tezin amacına uygun şekilde tasarlanmıştır. Eskiz çalışmaları sonucunda, armürlü dokuma tezgahında üretilebilecek desenler belirlenerek dokuma ve boyar madde uygulamaları hazırlanmıştır. Bu çalışmada, farklı ham maddelere sahip ipliklerin birlikte dokunması ve doğal boyama ile rezerve boyama sonucunda boya alan ve almayan bölgelerin oluşturulması sonucu yenilikçi tasarımlar ortaya konulması hedeflenmiştir. Tasarımlar aracılığıyla günümüz için önemli bir kavram olan sürdürülebilirlik, doğal ve yapay ham maddeler ile doğal boyar maddelerin ilişkisi çerçevesinde kullanım dışı tekstillerin değerlendirilmesinde yeni öneriler sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution, accompanied by modern urbanization, rapid population growth, and increased industrial production, has led to the depletion of numerous natural resources and environmental pollution. This situation has rapidly brought forth the concept of sustainability, which has become an integral part of our lives today. The efficient use of natural resources, the reduction of environmental impacts, and leaving a livable world for future generations form the foundation of the sustainability paradigm. Throughout history, natural dye materials and mordanting techniques have endured as a cultural heritage, reaching the present day. The use of natural dyes as an alternative to synthetic dyes offers an environmentally friendly and innovative approach to sustainable textile production. In this context, the resurgence of natural dyeing methods in the textile industry is significant for transmitting traditional knowledge and promoting sustainability. In the thesis study, literature data were collected by first investigating the concept of sustainability, fiber groups, natural dyes, and resist dyeing techniques. Subsequently, findings were determined based on the theoretical and practical results of the conducted research. Natural and synthetic yarns deemed suitable for the design were identified, and preliminary trials were conducted using household waste and natural dyes. In the subsequent stages of the study, a theme was determined based on the preliminary trial results, and sketch studies were designed in alignment with the objectives of the thesis. As a result of the sketch studies, patterns that could be produced on a jacquard loom were determined, and weaving and dyeing applications were prepared. This study aims to create innovative designs by weaving yarns with different raw materials together and forming dyed and undyed areas through natural dyeing and resist dyeing techniques. Through these designs, it is suggested that sustainability, an essential concept of today, can be enhanced by providing new approaches to repurposing discarded textiles within the framework of the relationship between natural and synthetic raw materials and natural dyes.