Jüvenil idiyopatik artrit tanılı çocuklardakornea ve lens dansitometrisinin değerlendirilmesi
Evaluation of cornea and lens densitometry in children with Juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 942828
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, JİA (Jüvenil İdiyopatik Artrit) tanılı çocuklarda henüz klinik olarak belirgin kornea veya lens patolojileri gelişmeden önce meydana gelebilecek subklinik değişimleri tespit edebilmek amacıyla, Pentacam Scheimpflug görüntüleme sistemi kullanılarak kornea ve lens dansitesi değerlendirilmiştir. Böylece JİA'nın ön segment yapıları üzerindeki erken etkilerinin daha ayrıntılı olarak ortaya konması ve bu değişimlerin erken tanı ve takip süreçlerindeki potansiyel rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Bu kesitsel olgu-kontrol çalışmasına, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne 30.12 2024-15.05.2025 tarihleri arasında başvurmuş olan, JİA tanılı 58 çocuğun 113 gözü ile sistemik ve refraksiyon kusuru hariç oküler hastalığı olmayan 56 sağlıklı çocuğun 112 gözü dahil edilmiştir. Tüm olgulara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, biyomikroskopik muayene, göz içi basıncı, sikloplejik refraksiyon ve fundus muayenesi yapılmıştır. Tüm ölçümler Pentacam AXL Scheimpflug görüntüleme sistemi ile pupilla dilatasyonu öncesi ve sonrası standartlaştırılmış koşullarda gerçekleştirilmiştir. Tüm hastalara pupilla dilatasyonu sonrası Kowa Laser Flare Meter FM 700 ile flare değerleri ölçüldü. Korneanın konsantrik farklı zonlarında anterior, santral ve posterior kornea dansitesi (KD); lensin anterior, posterior ve tüm alanlarını kapsayan ortalama ve maksimum lens dansitesi (LD) değerleri kaydedilmiştir. Ayrıca keratometrik veriler, santral kornea kalınlığı (SKK), ön kamara derinliği (ÖKD), iridokorneal açı (İKA), lens kalınlığı (LK), ve horizontal kornea çapı (WTW) gibi parametreler de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study aimed to evaluate corneal and lens densitometry using the Pentacam Scheimpflug imaging system in children diagnosed with Juvenile İdiopathic Arthritis (JIA), in order to detect possible subclinical changes before clinically apparent corneal or lens pathology develops. The objective was to better characterize the early effects of JIA on anterior segment structures and to assess the potential role of these changes in early diagnosis and monitoring. MATERİALS AND METHODS: This cross-sectional case-control study included 113 eyes of 58 children diagnosed with JIA and 112 eyes of 56 healthy children with no systemic or ocular pathology (other than refractive error), who presented to the Ophthalmology Department of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine between December 30, 2024, and May 15, 2025. All participants underwent bestcorrected visual acuity assessment, slit-lamp examination, intraocular pressure measurement, cycloplegic refraction, and fundus examination. Pentacam AXL measurements were performed under standardized conditions before and after pupil dilation. After dilation, flare values were measured using the Kowa Laser Flare Meter FM-700. Corneal densitometry (CD) was recorded in concentric zones of anterior, central, and posterior layers, and lens densitometry (LD) was evaluated in anterior, posterior, and total regions as average and maximum values. Additional parameters such as keratometric values, central corneal thickness (CCT), anterior chamber depth (ACD), iridocorneal angle (ICA), lens thickness (LT), and white-to-white corneal diameter (WTW) were also analyzed. Results: The mean flare value was significantly higher in the JIA group (p < 0.05). In anterior segment topographic analysis, CCT was significantly lower in the JIA group compared to controls (p < 0.05). Posterior CD was significantly higher in all concentric zones (0–2 mm, 2–6 mm, 6–10 mm, 10–12 mm) in the JIA group (all p < 0.001). According to ROC analysis, a posterior CD value above 8.45 GSU had the highest diagnostic power in distinguishing JIA (AUC: 0.69, p < 0.001). In multivariate analysis, posterior CD was identified as an independent and strong predictor for JIA 4 (OR: 1.91, p:0.001). Mean posterior LD was significantly higher in ANA-positive children (p < 0.05) and in those received steroid therapy (p : 0.032). A CCT below 538 μm (p < 0.001) and flare values above 5.00 ft/ms (p < 0.05) were found to support a JIA diagnosis. Increased flare and higher posterior CD were determined as independent risk factors for JIA diagnosis (OR: 3.14, p : 0.001 and OR: 1.91, p : 0.001, respectively). Conclusion: Significant changes in anterior segment parameters were identified in children with JIA using the Pentacam AXL system. In particular, the significantly higher posterior CD across all concentric zones suggests possible involvement of the posterior stromal structures in these patients. Additionally, lower values of CCT, apical and thinnest corneal thickness, and ICA in the JIA group reflect the morphological impact of the disease on the anterior segment. These objective findings obtained from the Pentacam system may contribute to the early detection of anterior segment changes associated with JIA.