Role of endometrial mesenchymal stem cells in the progression of endometriosis
Endometriyal mezenkimal kök hücrelerin endometriozisin ilerlemesindeki rolü
- Tez No: 942829
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TELCİ TEMELTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Endometriozis, adet döngüsü sırasında endometriyal kök hücrelerin anormal dökülmesi ile karakterize edilen kronik bir hastalıktır ve bu durum ektopik implantlara ve kısırlığa yol açabilir. Endometriyum, endometriyal fizyoloji, rejenerasyon ve tamirinde kritik bir rol oynayan birkaç kök hücre popülasyonunu içerir. Son çalışmalar, endometriozisin, endometriyumdan veya kemik iliği gibi eksojen kaynaklardan gelen yer değiştirmiş veya anormal kök hücrelerden kaynaklanabileceğini öne sürmektedir. Kemik iliğinden türeyen kök hücrelerin ötopik endometriyum ve ektopik endometriotik lezyonlarda yerleştiği ve endometriyal bir fenotip kazandığı gösterilmiştir. Bu hücreler, yeni lezyonlar oluşturmak üzere göç eder ve ötopik endometriyuma yanlış bir şekilde dahil olarak kısırlığa katkıda bulunur. Bazı kök hücreler, kemik iliğinde bulunanlara benzer özelliklere sahip olarak endometriyumda multipotent kök hücreler olarak kalır. Bu hücreler kondrositler, nöronlar ve insülin üreten hücreler gibi hücrelere dönüşebilir ve Parkinson hastalığı veya diyabetin tedavisinde faydalı olabilir. İnsan endometriyum kaynaklı kök hücreler (EDSC'ler), insülin üreten hücreler ve dopamin üreten nöron benzeri hücrelere dönüştürülmüştür ve bu hücreler, rejeneratif tıpta potansiyel göstermektedir. Çalışmamız, eMSC'ler üzerinde öncelikle hücre yüzey belirteçleri ve in vitro multipotens ve klonojenik testlere odaklanmıştır. Amaç, endometriozisin tanısında ve gelecekteki seyrinin belirlenmesinde kullanılacak hücre yüzey belirteçlerini tespit etmektir. Çalışma, endometriyal mezenkimal kök hücrelerin endometriozis lezyonlarında bulunan hücrelere dönüşüm potansiyelini analiz etmeyi ve gelecekteki tedavilerin, endometriotik lezyonların büyümesini ve istilasını düzenleyen yollardaki belirli belirteçleri kullanmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a chronic disease characterized by the abnormal shed of endometrial stem cells during menstruation, which can lead to ectopic implants and infertility. The endometrium contains several stem cell populations, which play a crucial role in endometrial physiology, regeneration, and repair. Recent studies suggest that endometriosis may result from dislocated or aberrant stem cells from the endometrium or exogenous sources such as bone marrow. Bone marrow-derived stem cells have been shown to engraft eutopic endometrium and ectopic endometriotic lesions, taking on an endometrial phenotype. These cells migrate, seeding new lesions and improperly incorporating into the eutopic endometrium, contributing to infertility. Some stem cells remain as multipotent stem cells in the endometrium with similar properties as those existing in bone marrow. These cells can give rise to chondrocytes, neurons, and insulin-producing cells, which can be useful in treating Parkinson's disease or diabetes. Human endometrium-derived stem cells (EDSCs) have been differentiated into insulin-producing cells and dopamine-producing neuron-like cells, which have shown potential in regenerative medicine. Our study focusing on eMSCs has primarily focused on cell surface markers and in vitro tests of multipotency and clonogenicity. The aim is to identify cell surface markers to diagnose and determine the future course of endometriosis. The study aims to analyze the differentiation potential of endometrial mesenchymal stem cells into cells found in endometriosis lesions, with future therapeutics potentially utilizing specific markers within pathways that regulate the growth and invasion of endometriotic lesions.