Malign mikst müllerian tümörlerde E-kaderin ve beta katenin ekspresyonunun öneminin değerlendirilmesi
Evaluation of the significance of e- caderin and b-catenin expression in malignant mixed mullerian tumours
  1. Tez No: 271603
  2. Yazar: ÜLKÜ TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP IŞIKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Malign mikst müllerian tümörlerin (MMMT) (karsinosarkom) epitelyal ve mezenkimal komponentinin ortak bir kök hücreden köken aldığı ve monoklonal bir neoplazm olduğu, mezenkimal komponentin metaplastik bir transformasyon ile geliştiği görüşü günümüzde kabul görmekte olup bu tümörlerin metaplastik karsinom olarak tanımlanması önerilmektedir. Literatürde bir çalışmada uterin mezenkimal tümörlerin gelişiminde WNT/ß-Katenin sinyalizasyonunun etkili olabileceği ve stromada disregüle olan ß-kateninin endometriyal glandüler hiperplazi ve adenokarsinomu indükleyebileceği öne sürülmüştür. ß-katenini ortak kullanarak E-kaderin aracılıklı adezyon ve WNT/ß-katenin yolağı birbirine bağımlı hareket eder. E-kaderin hücreler arası adezyon oluşumunu sağlar ve epitelyal mezenkimal fenotip değişiminin en önemli bileşenidir. Son yıllarda karsinosarkomların gelişiminde epitelyal mezenkimal dönüşümün rolü olduğu düşünülmekte olup, bu çalışmada MMMT'lerin her iki tümör komponentinde E-kaderin ve ß-katenin ekspresyonu araştırılmıştır. Çalışmamızda kadın genital sisteminde gelişmiş toplam 32 MMMT değerlendirildi. Vak'aların % 69.7'sinde epitelyal komponentte E-kaderin ekspresyonu, %72.8'inde ß-katenin ekspresyonu görülürken, mezenkimal komponentte E-kaderin ekspresyonu bir vak'ada, ß-katenin ekspresyonu 11 vak'ada fokal olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Both of epithelial and mesenchymal components of Malignant mixed müllerian tumours (MMMT) are regarded as deriving from a stem cell and monoclonal in origin. In recent years, it is accepted that mesenchymal component is transformed by metaplasia and it is proposed that these tumors should be described as metaplastic carcinomas. Dysregulated WNT/ß-catenin signaling has effects on uterine tumorogenesis and can induce development of endometrial glandüler hiperplasia and adenocarcinomas. By sharing the ß-catenin molecule, E-cadherin mediated adhesion and WNT/ß-catenin pathway are dependent upon each other and given the central role of E-cadherin in epithelial mesenchymal transitions. Recently, it is suggested that epithelial mesenchymal transition has a significant role at development of carcinosarcomas and, we researched expression of E-cadherin and ß-catenin in both two components of MMMT. We evaluated 32 MMMTs which are originated from female genital tract. E-cadherin and ß-catenin expressions were observed in 69.7 % and 72.8% of MMMTs in the epithelial component respectively. In the mesenchymal component we determined E-cadherin expression in only one patient and ß-catenin expression in 11 patients focally.