Role of klotho and telomere length in the endometrial receptivity
Endometriyal reseptivitede klotho ve telomer uzunluğunun rolü
- Tez No: 833571
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TELCİ TEMELTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Endometrial reseptivite embriyo implantasyonu için en uygun zamanı belirleyici bir faktör olup, kadın infertilitesine neden olan yetersiz endometrial reseptivite nedenleri reprodüktif tıp bilimindeki güncel gelişmelere rağmen halen tam olarak açıklanamamıştır. Literatürde, oosit yaşlanması, embriyo kalitesi, prematür over yaşlanması ve başarısızlık gibi faktörlerin infertilitedeki etkilerini araştıran çalışmalar bulunmaktadır. Ancak yapılan ileri tetkik ve muayeneler sonucunda genetik veya fizyolojik hiçbir sorunu olmamasına rağmen nedeni açıklanamayan art arda implantasyon başarısızlığı gösteren infertil kadın vakalarının varlığı, bu fakrörlerden bağımsız olarak, henüz keşfedilmemiş farklı faktörlerin endometrial reseptivite üzerinde etki ettiğine işaret etmektedir. Günümüzde embriyo transferi için en iyi zaman penceresini bulma girişiminde, rahim dokusundan endometrial reseptivitenin tespiti için Endometrial reseptivite testi (ERT) geliştirilmiştir. Ancak ERT sonucu“reseptif”çıktığı halde bazı hastalarda embriyo implantasyonu başarısız olabilmektedir. Bu noktadan haraketle, infertilite sebebi henüz açıklanamamış bu hasta grubunda; endometrial mezenkimal kök hücrelerin (eMKH'ler) telomer uzunluğu ve köklük potansiyeli ile birlikte serum Klotho (KL) düzeylerinin endometrial reseptivite üzerindeki rolününün, bu tez kapsamında yürütülen çalışma ile aydınlatılması amaçlamıştır. Tez kapsamında hasta grubunu, ileri tüp bebek tedavilerine ve“ reseptif ”bir ERT sonucuna rağmen en az iki tekrarlayan ve açıklanamayan implantasyon başarısızlığı gösteren kadınlar oluşturmaktadır. Kontrol sağlıklı grup, gebeliği engelleyecek bir infertilite tanısı olmayan ve daha önce en az bir kez sağlıklı doğum yapmış gönüllü kadınlardan seçilmiştir. İleri yaşla birlikte azalan serum KL seviyesinin telomeraz alt birimleri TERT ve TERF1'in ifadesini değiştirerek telomer uzamasını etkilediği göz önüne alındığında, tez kapsamında yapılan çalışmada örneklem gruplarında kan plazmasındaki KL seviyeleri ve lökositler, eMKH'ler ve endometriyal epitel hücrelerindeki (eEH'ler) telomer uzunluklarının analizi yapılmıştır. Sonuçlarımızda, düşük KL düzeyine rağmen hasta lökosit ve eEK telomer uzunlukları sağlıklı bireylere göre daha uzun bulunmuş, ancak eMKH'lerdeki telomer uzunluğunun hastalarda anlamlı olarak daha kısa olduğunu gözlemlenmiştir. Ek olarak, hastaların eMKH'leri aşırı aktif Wnt sinyali yolağına sahip olup, doğru şekilde desidua hücrelerine farklılaşamamışlardır. Sonuç olarak, bulgularımız kritik bir seviyeye ulaşan telomer kısalığının eMKH'lerde Wnt sinyal yolunu aktive ederek farklılaşma kapasitesinde azalmaya yol açtığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the current progress in reproductive medicine, the reasons for inadequate endometrial receptivity that causes female infertility have not been fully elucidated. In literature, studies investigated the effects of factors such as oocyte aging, embryo quality, premature ovarian senescence, and failure on infertility. However, there are cases of infertile women with unexplained successive implantation failures that are unrelated to any of these factors. In addition, advanced examinations showed no genetic or physiological problems that may be the cause of infertility in these cases with the recurrent implantation failure. The Endometrial receptivity assay (ERA) is a molecular diagnostic test used to determine the optimal time for embryo transfer. However, in some cases despite the“receptive”endometrium, embryo implantation still fails. As the cause of infertility in these patients still has not been explained, the work carried on this thesis aimed to elucidate the role of serum Klotho (KL) levels along with the telomere length and stemness potential of endometrial mesenchymal stem cells (eMSCs) on the endometrial receptivity. In order to achieve this objective, eMSCs were obtained from biopsy specimens collected from female individuals who experienced a minimum of two instances of recurrent and inexplicable failures in implantation, while undergoing advanced in vitro fertilization (IVF) procedures and receiving a“receptive”ERA test. The control group consisted of female volunteers without any infertility diagnosis and those who had at least one childbirth. The study population analyzed the KL levels in the blood plasma and the telomere lengths in leukocytes, eMSCs, and endometrial epithelial cells (eECs), considering the fact that serum KL level, which decreases with advanced age, has an impact on telomere elongation by altering the expressions of the telomerase subunits TERT and TERF1. Our results showed that although leukocyte and eEC telomere lengths were found to be longer in patients with low serum KL levels compared to healthy individuals, telomere length in eMSCs was observed to be significantly shorter in patients. In addition, eMSCs of patients showed an overactive Wnt signaling and failed to differentiate into decidua cells. It is hypothesized that the attainment of a certain degree of telomere shortening will trigger the activation of the WNT signal pathway in eMSCs, resulting in a reduction in their ability for differentiation.