Savunma sanayii gemi modernizasyon projelerinin geleneksel yöntem ve reel opsiyonlar yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi ve değerleme metodlarının incelenmesi
Evaluation of defense industry ship modernization projects using traditional and real options methods and analysis of valuation methods
  1. Tez No: 942862
  2. Yazar: GÜLNUR İNAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE GÖKNUR BÜYÜKKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gemi Modernizasyon Projeleri büyük bütçeli projeler olup tamamlanma süreleri de oldukça uzun bir zamanı kapsamaktadır. Söz konusu projelerin değerlemesinde kullanılan parametreler proje ömrü boyunca değişikliğe uğrayabilecek olup bu değişikliğin ne yönde olacağının kesin olarak bilinmesi oldukça güçtür. Geleceğe dair risk ve belirsizlik durumlarının değerleme analizine mutlaka yansıtılması gerekmektedir. Geleneksel değerleme yöntemlerinden biri olan İndirgenmiş Nakit Akışları (İNA) yöntemine göre hesaplanan Net Bugünkü Değer (NBD), bugünün şartlarına dayanarak sabit bir iskonto üzerinden nakit akışları indirgeyen bir hesaplama prensibine sahiptir. Yatırım projesi için hesaplanan NBD'nin pozitif, negatif veya sıfır olması farklı şekillerde karar alınmasına da neden olmaktadır. Projenin ömrü süresince mevcut olan risk ve belirsizlikler uygulamalarda olumsuz durumlar yaratmaktadır. Reel opsiyonlar ise risk ve belirsizlik unsurlarını da değerlemeye dâhil etmektedir. Reel opsiyonlar yöntemi, yatırımdaki risk ve belirsizliğin, olasılık dağılımı yoluyla çeşitli analitik yöntemler ya da simülasyonlar kullanarak ele alınmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada geleneksel değerleme yöntemlerinden biri olan ve literatürde en çok kullanılan İndirgenmiş Nakit Akışları metodu ile reel opsiyonlar yöntemlerinden Black-Scholes metodu kullanılarak gemi modernizasyon projelerinin değerlemesi yapılacaktır. Çalışma sonucunda her iki metotla elde edilen sonuçlar değerlendirilerek kullanılan yöntemlerin uygulanabilirliği ile güçlü-zayıf yönleri karşılaştırılacaktır. Savunma Sanayii projelerine ilişkin her türlü bilginin gizli olması nedeniyle kullanılması ve yayınlanması mümkün bulunmamaktadır. Araştırmada kullanılacak metotlar, Savunma Sanayii sektöründe yer alan farklı Gemi Modernizasyon Projeleri baz alınarak elde edilen ortalama veri seti ile yaratılan gerçeğe yakın varsayımsal verilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ship modernization projects are capital-intensive initiatives characterized by long completion timelines. The parameters used in the valuation of such projects are subject to change over the course of the project's lifespan, and it is highly challenging to predict the direction of these changes with certainty. Future risks and uncertainties must be explicitly reflected in the valuation analysis. The Net Present Value (NPV), calculated using the traditional Discounted Cash Flow (DCF) method, is based on a principle that discounts future cash flows using a fixed discount rate under current conditions. The sign of the Net Present Value (NPV) calculated for an investment project—whether positive, negative, or zero—has a direct influence on the course of decision-making. Risks and uncertainties inherent throughout the project's duration can lead to unfavorable outcomes during implementation. Real options, on the other hand, incorporate elements of risk and uncertainty into the valuation process. The real options approach enables the assessment of investment-related risk and uncertainty through various analytical methods or simulations based on probability distributions. This study aims to evaluate ship modernization projects by applying the Discounted Cash Flow (DCF) method, a conventional and extensively utilized approach in the literature, alongside the Black-Scholes model, which represents a key technique within the real options methodology. The results obtained from both methods will be evaluated, and the applicability of each approach, along with their respective strengths and weaknesses, will be compared. Due to the classified nature of all information related to defense industry projects, their use and publication are not permitted. In this study, the selected methods will be applied to realistic hypothetical data generated based on average datasets derived from various ship modernization projects within the defense industry sector.