İnternet kültürü ve sanat
Internet culture and art
- Tez No: 942864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnternet, kültür fenomeni ve sanat medyumu olma sürecine bilgisayarın kendi tarihsel sürecinin ardından 90'lı yılların ortasında başlamıştır. Yazılım dilleri, e-postalar, Hypertext gibi dijital iletişim teknolojilerini sanat üretim araçlarına dönüştürmeye ve buradan internet sanatının özgün biçim dilini oluşturan sanatçılar, teknolojiler ilerledikçe internet sanatının üretim yöntemlerini her yeni dönemde yeniden belirlemişlerdir. Web 1.0 dönemi içinde, erken dönemde fiziksel dünyayı ve sanatta geleneksel yaklaşımı reddeden, yazılım eğilimli sanat üretim stratejilerini tercih eden internet sanatı, Web 2.0 dönemine yaklaşıldığında nesnelerin internetiyle birlikte obje ile ağ arasında bağ kurmaya gitmiştir. Web 3.0 adı verilen güncel dönemde ise merkeziyetsiz ağ politikalarının sunduğu araçlar, NFT ve Yapay Zekâ ile bütünleşen internet sanatını biçimlendirmektedir. Tez kapsamında internet sanatı dünyasında önemli aşamalar kaydetmiş eserlere, sanatçılara ve durumlara yer verilmektedir. Bu çalışmanın amacı, internet sanatını oluşturan etkenleri tarihsel, kültürel ve sosyo teknolojik yönlerden incelemek, bunun dahilinde sanat pratiğinin kavramsal bağlantısını kurmak üzerinedir. Çalışmanın içinde yer alan yapıtlar, internet kültürünün elementlerini taşımakta, siber alanın atmosferinden beslenmekte ve onları sanatsal açıdan sorgulamaktadır. İnternet kültürü nesneleri çarpıtılıp, bağlam dışına çıkarılarak eleştirel bir sanat yaklaşımı benimsenmektedir.
Özet (Çeviri)
The internet began its process of becoming a cultural phenomenon and an art medium in the mid-90s, subsequent to the historical process of the computer itself. Artists who transformed digital communication technologies such as software languages, e-mails and Hypertext into art production tools and created the original formal language of internet art from there, redefined the production methods of internet art in each new period as technologies advanced. In the Web 1.0 era, internet art which rejected the physical world and traditional approaches in art, preferred software oriented art production strategies, began to establish connections between objects and the network with the Internet of Things as the Web 2.0 era approached. In the current period called as Web 3.0, the tools provided by decentralized network policies are shaping the internet art which has integrated with NFTs and Artificial Intelligence. In the context of thesis, works, artists and situations that have made significant progress in the world of internet art are featured. The aim of this study is to examine the factors that constitute internet art from historical, cultural and socio-technological perspectives and to establish the conceptual connection of art practice within this framework. The works included in the study carries elements of internet culture, influenced by the atmosphere of cyberspace, and questions them from an artistic perspective. The objects of internet culture are distorted and taken out of context to adopt a critical artistic approach.