Doğum ve yaşam döngüsünde göç olgusunun seramik form ve yüzeylerdeki yorumu
Interpretation of the phenomenon of migration in birth and life cycle on ceramic forms and surfaces
- Tez No: 942866
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, göç kavramını ve seramik sanatındaki temsilini tartışmaktadır. Göç olgusunun tarihsel ve sosyolojik temelleri, bireyleri ve toplumları fiziksel, duygusal ve sosyal olarak nasıl etkilediği incelenmektedir. Araştırma, göç temasının zenginliği ve çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda, anne ve bebeğin buluşmasıyla başlayan 9 ay 10 günlük sürecin göç ekseninde sanat ve bilim alanlarında detaylı araştırılmaya değer olduğu görülmüştür. Bu süreç kişisel uygulamalarla seramik form ve yüzeylerde insan yaşamının başlangıcından bitimine kadar geçen zamanı göç olgusu ile vurgulamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde göç olgusunun tanımı ve kuramsal temelleri ortaya konularak bu konu tarihsel, kültürel perspektiflerden analiz edilmiştir. Araştırma, seramik sanatında göç temalarını ele alan çağdaş sanatçıların ürünlerine de yer vererek, bu yapılar üzerinden geleneksel ve kültürel bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu bağlamda, özellikle göç temalı seramik eserlerin insan psikolojisi ve kimlik algısı üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Seramik sanatında kadın; doğum ve yaşamın devamlılığını sağlayan kutsallığı ile çağlar boyu önemli bir yere sahip olmuştur. Ana tanrıça figürlerinden modern sanata uzanan bu örnekler kadının doğurganlıkla sahip olduğu yaratıcılığına ve kültürel önemine dair önemli izler taşımaktadır. Bu çalışmada kadının göçle ilişkili rolü hem biyolojik hem de toplumsal dönüşümler çerçevesinde ele alınmıştır. İkinci bölümde embriyonik gelişim ve hücresel göç bağlamında anlamı ve süreci araştırılmıştır. Bunu takiben, embriyonik gelişimin biyolojik dinamikleri ve bu dinamiklerin bireyin yaşamının ilk yolculuğu olan hücresel göçün sanatsal yorumlarına nasıl yansıdığı incelenmiştir. Doğumdan ölüme uzanan yaşam döngüsü, hücresel göç ve göbek bağı arasındaki kavramsal anlam aracılığıyla somutlaştırılırken, doğum öncesi değişimlerle kurulan anne ile bebeğin arasındaki bağlantı yaşamın tek bir hücrede başlamasından itibaren, evrimsel kalıplarla iç içe geçtiğini anlatmaktadır. Üçüncü bölüm olan kişisel sanat uygulamaları, 9 ay 10 günlük yaşam döngüsünde anne karnındaki bebeğin deneyiminin ve göçün seyrinin soyut formlar ve göç temaları aracılığıyla seramik yüzeylerde sanatsal olarak nasıl temsil edildiğini göstermeye yöneliktir. Organik dokuların ve göbek bağı motiflerinin kullanımı, yaşam döngüsü ve yaşamın sürekliliğini metaforik bir anlatım olarak sunan bu bölüm, bireyin anneyle olan bağına dair derin anlamları içermektedir. Bu araştırma sonucunda göç kavramı günümüze kadar birçok şekilde ifade edilirken, anne karnındaki bir embriyonun kordon yoluyla yaşamsal ifadesi farklı bir bakış açısıyla ele alınmak istenmiştir. Bu yaklaşım, göç olgusunun doğum, yaşam ve göç temasıyla ilişkili olarak yeniden kurgulandığı, seramik form ve yüzeyler aracılığıyla soyut bir dille irdelendiği ve şekillendirildiği bireysel bir serüven olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research discusses the concept of migration and its representation in ceramic art. It examines the historical and sociological foundations of migration and how it affects individuals and societies physically, emotionally and socially. Considering the richness and diversity of the theme of migration, the research shows that the 9 month and 10 day process that begins with the meeting of mother and baby is worthy of detailed research in the fields of art and science on the axis of migration. This process emphasizes the phenomenon of migration and the time from the beginning to the end of human life through personal applications on ceramic forms and surfaces. In the first part of the study, the definition and theoretical foundations of the phenomenon of migration are presented and this issue is analyzed from historical and cultural perspectives. The study also includes the works of contemporary artists who deal with the theme of migration in ceramic art and makes a traditional and cultural comparison through these works. In this context, the effects of migration-themed ceramic works on human psychology and identity perception are emphasized. In ceramic art, women have had an important place throughout the ages with their sanctity that ensures the continuity of birth and life. These examples, ranging from mother goddess figures to modern art, bear important traces of the creativity and cultural importance of the fertile woman. This study examines the role of women in relation to migration within the framework of both biological and social transformations. In the second part, the meaning and process of embryonic development and cellular migration are explored. It then examines the biological dynamics of embryonic development and how these dynamics are reflected in artistic interpretations of cellular migration, the first journey of an individual's life. While the life cycle from birth to death is concretized through the conceptual meaning between cellular migration and the umbilical cord, the bond established between mother and baby through prenatal changes explains that life is intertwined with evolutionary patterns from the moment it begins in a single cell. The third section, the personal art practices, aims to show how the baby's experience in the womb and the migration course in the 9 months and 10 days life cycle are artistically represented on ceramic surfaces through abstract forms and migration themes. Through the use of organic textures and umbilical cord motifs, this section, which is a metaphorical expression of the life cycle and the continuity of life, contains deep meanings about the individual's bond with the mother. As a result of this research, while the concept of migration has been expressed in many ways until today, the vital expression of an embryo in the mother's womb through the cord is intended to be handled from a different perspective. This approach is an individual adventure in which the phenomenon of migration is reconstructed in relation to the theme of birth, life and migration, examined and shaped in an abstract language through ceramic forms and surfaces.