Endüstriyel tasarım-dijital oyun sektörü ilişkisi: tasarımcıların eğitimleri üzerine deneyim haritalama çalışması
The relationship between industrial design and the digital gaming industry: An experience mapping study on designer's education
- Tez No: 942868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dijital oyun sektörü, teknolojik yenilikler ve küresel ekonomideki hızlı büyümesiyle yalnızca bir eğlence alanı olmaktan çıkmış, ekonomik ve kültürel dönüşümün önemli bir unsuru haline gelmiştir. Türkiye, dijital oyun sektörüne yapılan yatırımlarda Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri olarak dikkat çekmekte; bu durum sektöre yönelik akademik ve sektörel araştırmaların artmasını sağlamaktadır. Ancak, sektördeki büyümenin sürdürülebilirliği için nitelikli iş gücü eksikliği önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de dijital oyun sektöründe nitelikli iş gücüne olan ihtiyacın karşılanması amacıyla endüstriyel tasarımcıların eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, dijital oyun tasarımında endüstriyel tasarımcıların eğitim süreçleri ve sektörel rollerine dair kapsamlı bir analiz yapılmış, sektördeki eksiklikleri gidermek için eğitim programlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Çalışma, bireysel görüşmeler yoluyla derinlemesine veriler elde ederek, dijital oyun sektöründeki tasarım süreçlerinin daha etkili hale getirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Sonuçlar doğrultusunda hem akademik hem de sektörel bağlamda, dijital oyun sektörünün büyümesine ve Türkiye'nin uluslararası pazardaki konumunun güçlenmesine yönelik potansiyeller ve gelecek yönelimleri belirlenmiş, bu alan doğrultusunda endüstriyel tasarım eğitimine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The digital game industry, driven by technological innovations and rapid growth in the global economy, has evolved beyond being merely a form of entertainment and has become a significant element of economic and cultural transformation. Turkey stands out as one of the leading countries in Europe in terms of investments in the digital game industry; this has led to an increase in both academic and sectoral research on the topic. However, the sustainability of this growth is challenged by the shortage of a qualified workforce. This study aims to propose improvements to industrial design education programs in order to address the need for qualified professionals in Turkey's digital game industry. Within the scope of the research, a comprehensive analysis was conducted on the educational processes and sectoral roles of industrial designers in digital game development. Based on identified deficiencies, suggestions were developed to enhance educational curricula. Through in-depth interviews, the study gathered detailed insights to contribute to the effectiveness of design processes within the digital game sector. In light of the findings, potential developments and future directions were identified to support the growth of the digital game industry both academically and sectorally, and to strengthen Turkey's position in the international market. Accordingly, recommendations were made for the integration and enhancement of industrial design education in this context.