Güvenilir liderlik, örgütsel adalet algısı ve işe adanmışlık ilişkisi: Görgül bir araştırma
The relationship between credible leadership, organizational justice perception and work engagement: An empirical study
  1. Tez No: 942902
  2. Yazar: PINAR BAYINDIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı, güvenilir liderlik ile işe adanmışlık arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide örgütsel adalet algısının aracılık rolünü incelemektir. Bu doğrultuda, güvenilir liderlik, örgütsel adalet algısı ve işe adanmışlık değişkenleri arasında kuramsal bir model geliştirilmiş ve söz konusu ilişkiler ampirik olarak test edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Balıkesir il merkezi ile Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Bandırma, Havran ve Kepsut ilçelerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu evrenden, gönüllülük esasına göre seçilen toplam 623 öğretmenden oluşan bir örneklem ile çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, güvenilir liderliğin örgütsel adalet algısı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir (β = 0,814; p < 0,001). Benzer şekilde, güvenilir liderlik işe adanmışlık üzerinde de doğrudan anlamlı ve pozitif bir etkiye sahiptir (β = 0,661; p < 0,001). Örgütsel adaletin işe adanmışlık üzerindeki etkisi de anlamlı bulunmuştur (β = 0,671; p < 0,001). Örgütsel adaletin alt boyutları incelendiğinde; dağıtımsal adaletin (β = 0,641; p < 0,001), süreç adaletinin (β = 0,664; p < 0,001) ve etkileşim adaletinin (β = 0,625; p < 0,001) işe adanmışlığı anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Bu bulgular, hem güvenilir liderliğin hem de örgütsel adaletin ve alt boyutlarının, çalışanların işe adanmışlık düzeyini artırmada önemli birer unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between credible leadership and work engagement, as well as the mediating role of organizational justice perception in this relationship. Accordingly, a theoretical model was developed to explore the relationships among credible leadership, organizational justice perception, and work engagement, and these relationships were tested empirically. The sample of the study consists of teachers working in the central district of Balıkesir and in the districts of Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Bandırma, Havran, and Kepsut. The data were collected voluntarily through online and printed questionnaires, and a total of 623 valid responses were analyzed. The analysis results revealed that credible leadership has a significant and positive effect on the perception of organizational justice (β = 0.814; p < 0.001). Similarly, credible leadership also has a direct, significant, and positive effect on work engagement (β = 0.661; p < 0.001). The perception of organizational justice was also found to have a significant effect on work engagement (β = 0.671; p < 0.001). When the subdimensions of organizational justice were examined, it was found that distributive justice (β = 0.641; p < 0.001), procedural justice (β = 0.664; p < 0.001), and interactional justice (β = 0.625; p < 0.001) significantly predicted work engagement. These findings indicate that both credible leadership and organizational justice, along with its sub-dimensions, play a crucial role in enhancing employees' level of work engagement.