İnsan tükürük örneklerinde yaş tayini için biyobelirteç adayları GPR19 (g protein-bağlantılı reseptör 19), CST1 (sn sistatin) ve nfE2l2 (nFE2 benzeri bzıp transkripsiyon faktörü 2) genlerinin moleküler yöntemler ile analizi.
Analysis of gpr19 (g protein-coupled receptor 19), CSYT1 (sn cystatin) and NFE2l2 (NFE2-like bzip transcription factor 2) genes as biomarker candidates for age determination in human saliva samples by molecular methods
- Tez No: 942910
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Biyolojik yaşlanma, genetik programlarla düzenlenen ve çevresel faktörlerin etkisiyle meydana gelen bedenin canlılığını yitirdiği, metabolizmasını devam ettiremediği ve kaçınılmaz olarak ölümle sonuçlanan süreç olarak tanımlanmaktadır. Yaşlanma ile ilgili mekanizmaların açıklanması daha önceki birçok çalışmada da denenmiş ve yaşlanmaya neden olan, yaşlanmayı geciktiren veya hızlandıran birçok parametre elde edilmiştir. Bu çalışmada kişilerin yaşlarını tahmin etmek amacıyla tükürük sıvısında var olan 3 adet gen ile sürecin biraz daha anlaşılır olmasını ve rutin kullanıma katkı sağlamasını amaç edindik. Çeşitli yaş ve cinsiyete sahip insan gruplarından tükürük örnekleri topladık ve tükürükten total RNA izolasyon çalışması yaptık ve cDNA sentezi gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz verilerin hesaplanması ve istatistiksel analizini yaptık. Çalışmamızın sonucunda elde edilen CST1 genine ait 2^ΔΔCt değerine göre 14-19 yaş grubu dişi örneklerin tamamında 1,73 kat yukarı regülasyon ve 24-29 yaş grubu dişilerin tamamında 2,2 kat aşağı regülasyon tespit ettik. GPR19 geni için 2^ΔΔCt değerine göre 14-19 yaş grubu dişi örneklerin tamamında 3,47 kat yukarı regülasyon tespit ettik. Bu genin 30< yaş erkek grubunun tamamında 2,88 kat yukarı regülasyon tespit ettik. NFE2L2 geni için 14-19 grubu dişilerde 2,7 kat ve 30< grubu erkeklerde 2,88 kat yukarı regülasyon gözledik. Ayrıca her üç genin 4-9 yaş gruplarının (hem dişi hem erkek) en küçük üyelerinde yüksek oranda aşağı regülasyon tespit ettik. Her 3 gen için ortalama 2^ΔΔCt değeri 4 yaşındaki dişi bireylerde 31,8 kat, 6,5 yaşındaki erkek bireylerde ise 4,6 kat aşağı regüle olduğunu kaydettik. CST1, NFE2L2 ve GPR19 genlerinin yaş tahmininde kullanılabileceğini düşünmekle beraber geniş örnek gruplarıyla daha kapsamlı çalışma yapılması gerektiğine kanaat getirdik.
Özet (Çeviri)
Biological aging is defined as a process in which the body loses its vitality, cannot continue its metabolism and inevitably results in death, which is regulated by genetic programs and occurs under the influence of environmental factors. The explanation of the mechanisms related to aging has been tried in many previous studies and many parameters that cause, delay or accelerate aging have been obtained. In this study, we aimed to make the process a little more understandable and contribute to routine use with 3 genes present in salivary fluid in order to estimate the ages of people. We collected saliva samples from groups of people with different ages and genders and performed a total RNA isolation study from saliva and performed cDNA synthesis. We calculated and statistically analyzed the data we obtained. According to the 2^ΔΔCt value of the CST1 gene obtained as a result of our study, we detected 1.73-fold upregulation in all female samples in the 14-19 age group and 2.2-fold downregulation in all females in the 24-29 age group. For the GPR19 gene, we detected 3.47-fold upregulation in all 14-19 age group female samples according to 2^ΔΔCt value. We detected 2.88-fold upregulation of this gene in all 30< age group males. For the NFE2L2 gene, we observed 2.7-fold upregulation in 14-19 age group females and 2.88-fold upregulation in 30< age group males. We also detected high downregulation in the youngest members of 4-9 age groups (both females and males) for all three genes. We recorded that the average 2^ΔΔCt value for all 3 genes was 31.8-fold downregulation in 4-year-old females and 4.6-fold downregulation in 6.5-year-old males. We believe that CST1, NFE2L2 and GPR19 genes can be used in age estimation, but we believe that more comprehensive studies should be conducted with larger sample groups.