Diyabet hastalarının hastalığa uyumu ve pozitif ruh sağlığının hasta aktifliği üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of disease adaptation and positive mental health on patient activity in diabetic patients
- Tez No: 942929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇİÇEKOĞLU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diyabetüs Mellitus, hızla artan prevalansı ve karmaşık komplikasyonlarıyla yaşamı zorlayan kronik bir hastalıktır. Diyabet yönetiminde, bireyin hastalığıyla başedebilmesi, tedavisine aktif katılım sağlaması ve hastalıkla uyumlu yaşam biçimi geliştirebilmesi çok önemlidir. Bu çalışma, diyabet hastalarının hastalığa uyum düzeyleri ve pozitif ruh sağlığı durumlarının, hasta aktifliği üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlayan kesitsel, tanımlayıcı ve ilişkisel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Yatağan devlet hastanesine Diyabetüs Mellitüs tanısı (ICD-10 kodlarına göre E13.9) ile başvuran, poliklinikte takibi yapılan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 382 hasta oluşturmuştur. Veriler ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği'', ''Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği'', ''Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçüm Aracı'' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 54.05±11.76, %51.83'ü erkektir. Hastaların ''Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği'' toplam puan ortalaması 86.53±11.83, ''Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği'' toplam puan ortalaması 79.76±17.76, ''Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçüm Aracı'' toplam puan ortalaması ise 31.35±13.35 olarak bulunmuştur. Hastaların kronik hastalıklara uyum ölçeği toplam puanı ile pozitif ruh sağlığı ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde orta düzeyde (r:-0.568), hasta aktiflik düzeyi ölçüm aracı puanı arasında negatif yönde orta düzeyde (r:-0.359) ve hasta aktiflik düzeyi ölçüm aracı puanı ile pozitif ruh sağlığı ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde düşük düzeyde (r:0.289) istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a chronic disease that significantly challenges daily life due to its rapidly increasing prevalence and complex complications. In diabetes management, individuals have to cope with the disease, actively participate in their treatment, and adopt a lifestyle compatible with the condition. This study was conducted as a cross-sectional, descriptive, and correlational research aiming to determine the effects of disease adaptation levels and positive mental health status on patient activity in individuals with diabetes. Its sample consisted of 382 patients diagnosed with diabetes mellitus (E13.9 according to ICD-10 codes), followed up in the outpatient clinic at Yatağan public hospital, and agreed to participate in the study. Data was collected using the descriptive information form, the Chronic Disease Adaptation Scale, the Positive Mental Health Scale, and the Patient Activation Measure. Data analysis was performed using the SPSS 22 package program. The mean age of the patients was 54.05±11.76, and 51.83% of them were male. The patients had a mean total score of 86.53±11.83 on the Chronic Disease Adaptation Scale, 79.76±17.76 on the Positive Mental Health Scale, and 31.35±13.35 on the Patient Activation Measure. There was a significant moderate negative correlation between the total score of the Chronic Disease Adaptation Scale and the Positive Mental Health Scale (r=-0.568), as well as a moderate negative correlation with the Patient Activation Measure score (r=-0.359). Additionally, a low-level positive correlation was observed between the Patient Activation Measure score and the total score of the Positive Mental Health Scale (r=0.289).