Diabetes mellitus hastalarında diyabetik ayak bilgi düzeyi ve ayak bakımı davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diabetic foot knowledge and foot care behaviors in patients with diabetes mellitus
- Tez No: 910913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ, DOÇ. DR. OĞUZHAN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada diabetes mellitus hastalarının diyabetik ayak hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğu ve ayak bakımı konusundaki davranışlarını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Anket verileri Konya Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliğine başvuran hastalar ile görüşülerek toplanmıştır. Araştırma gönüllülük prensibine uygundur ve çalışmanın kapsam ve amacı açıklandıktan sonra bütün katılımcıların kendisinden yazılı ve sözlü aydınlatılmış onam alınmıştır. Araştırma verilerini toplamak için ilgili literatür doğrultusunda oluşturulan Sosyodemografik Özellikler ve Hastalığa Ait Bilgilerin yer aldığı form, Semmes Weinstein Monofilament Testi, Diyabetik Ayak Bilgi Ölçeği (DABÖ), Diyabetik Ayak Bakımı Özetkililik Ölçeği (DABÖÖ) ve Ayak Bakım Davranış Ölçeği (ABDÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma 302 hasta ile tamamlandı. Katılımcıların yaş ortalaması 54 (18-79) bulundu. %65,2'si (n=197) kadın, %79,8'i (n=241) evli, %59,9'u (n=181) ilkokul mezunuydu. Katılımcıların diyabet süresi ortanca 10 (0,1-40) yıl bulundu. Diyabet hastalığının tipini bilenlerin %19,4'ü (n=27) Tip 1, %77,7'si (n=108) Tip 2 ve %2,9'u (n=4) diğer DM grubundaydı. DABÖ puan ortalaması 4 (3-5), ABDÖ puan ortalaması 53,88±0,4 ve DABÖÖ puan ortalaması 62 (53-72) bulundu. Semmes Weinstein monofilament test sonucu %86,1'inin (n=260) pozitif ve %13,9'unun (n=42) negatifti (patolojik). Hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, çalışma durumu, gelir durumu, alkol ve sigara kullanma durumuna göre DABÖ, ABDÖ ve DABÖÖ puan ortalamalarının karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aim to assess the level of knowledge that patients with diabetes mellitus have regarding diabetic foot and to evaluate their behaviors related to foot care. Materials and Methods: The study is a descriptive and cross-sectional research. Survey data were collected through interviews with patients attending the Endocrinology and Metabolism Diseases Outpatient Clinic at Konya City Hospital. The research was conducted in accordance with the principle of voluntariness, and written and verbal informed consent was obtained from all participants after explaining the scope and purpose of the study. To collect research data, a form containing Sociodemographic Characteristics and Disease-related Information, the Semmes Weinstein Monofilament Test, the Diabetic Foot Knowledge Scale (DFCKQ), the Diabetic Foot Care Efficiency Scale (DFCES), and the Foot Care Behavior Scale (FCBS) were utilized. The data were analyzed using the SPSS program Results: The study was completed with 302 patients. The average age of the participants was 54 (ranging from 18 to 79). Among them, 65.2% (n=197) were women, 79.8% (n=241) were married, and 59.9% (n=181) had completed primary education. The median duration of diabetes among the participants was 10 years (ranging from 0.1 to 40 years). Among those who knew the type of diabetes, 19.4% (n=27) had Type 1, 77.7% (n=108) had Type 2, and 2.9% (n=4) had other types of diabetes. The average DFCKQ score was 4 (ranging from 3 to 5), the average FCBS score was 53.88±0.4, and the average DFCES score was 62 (ranging from 53 to 72). According to the Semmes-Weinstein monofilament test, 86.1% (n=260) were positive, while 13.9% (n=42) were negative (pathological). There were no statistically significant differences in the average DFCKQ, FCBS, and DFCES scores based on age, gender, marital status, education level, employment status, income level, and alcohol and tobacco use (p>0.05).