Enerji iletim hatlarında yapay sinir ağı tabanlı arıza sınıflandırma yöntemi
Fault classification method based on artificial neural networks in power transmission lines
  1. Tez No: 942930
  2. Yazar: ŞEFİKA OKATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM GÖKHAN YETGİN, DOÇ. DR. AYHAN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, enerji iletim hatlarındaki arızaların tespiti amacıyla Yapay Sinir Ağı (YSA) tabanlı bir model geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışma kapsamında dört farklı YSA modeli oluşturulmuş ve her bir model, farklı eğitim/test oranları kullanılarak eğitilmiştir. Eğitim/test oranlarındaki çeşitlilik, modellerin doğruluk ve genelleme yeteneklerinin daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadır. Modeller, açık erişimli bir veri seti ile eğitilmiş ve YSA, arıza türlerini doğru şekilde sınıflandırmak için kullanılmıştır. Eğitim sürecinde geri yayılım (backpropagation) algoritmasıyla ağ ağırlıkları optimize edilmiş; tanh ve softmax aktivasyon fonksiyonları ile arıza türlerinin tahmini gerçekleştirilmiştir. Modellerin performansları; doğruluk (accuracy), kesinlik (precision), duyarlılık (recall) ve F1 skoru gibi sınıflandırma metrikleriyle değerlendirilmiş, ayrıca karışıklık matrisi (confusion matrix) yardımıyla görselleştirilmiştir. En başarılı model olan Model 4, %99,46 doğruluk oranına ulaşmıştır. Elde edilen sonuçlar, YSA tabanlı modellerin enerji iletim hatlarındaki arıza tespitini önemli ölçüde hızlandırdığını ve geleneksel yöntemlere kıyasla daha yüksek doğruluk sağladığını göstermektedir. Bu çalışma, enerji iletim hatlarındaki arızaların erken ve doğru tespitinde yenilikçi ve etkili bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop an Artificial Neural Network (ANN)-based model for fault detection in energy transmission lines. Within the scope of the study, four different ANN models were designed, each trained using various training/testing ratios. Diversifying these ratios allows for a more comprehensive evaluation of each model's accuracy and generalization capability.The models were trained using an open-access dataset, and the ANN was employed to accurately classify different types of faults. During training, the network weights were optimized using the backpropagation algorithm, and fault type predictions were performed using the tanh and softmax activation functions.Model performance was evaluated using classification metrics such as accuracy, precision, recall, and F1 score, and results were visualized through confusion matrices. The best-performing model, Model 4, achieved an accuracy rate of 99,46%.The results demonstrate that the ANN-based approach significantly accelerates fault detection and offers higher accuracy compared to traditional methods. This study presents an innovative and effective solution for the early and accurate detection of faults in energy transmission lines.