Suriyeli annelerde ebeveyn tükenmişliği, özbakım ve mental iyilik hali arasındaki ilişki
The relationship between parental burnout, self-care and mental well-being in Syrian mothers
  1. Tez No: 942937
  2. Yazar: ÖZGE ŞANLITÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KURU ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tanımlayıcı ilişki arayıcı araştırma Suriyeli annelerde ebeveyn tükenmişliği, öz bakım ve mental iyilik halini tanımlamak ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Kasım 2024- Şubat 2025 tarihleri arasında İstanbul sınırları içerisinde yer alan Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine başvuran 221 anne ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Tükenmişlik Envanteri, Öz Bakım Envanteri, Kısa Warwı̇ck Edı̇nburgh Mental İyı̇ Oluş Ölçeğı̇ kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan Suriyeli mülteci annelerin, Ebeveyn Tükenmişliği Ölçeği toplam puan ortalaması 64,74±40,68; Mental İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 22,59±7,87 ve Öz Bakım Ölçeği toplam puan ortalaması 60,10±18,24 olarak bulunmuştur. Annelerin ebeveyn tükenmişlikleri risk altında, öz bakımları düşük ve mental iyilik halleri orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive correlational study was conducted to define parental burnout, self-care, and mental well-being in Syrian mothers and to determine the relationship between these variables. The research was carried out between November 2024 and February 2025 with 221 mothers who applied to the Association for Solidarity and Assistance with Refugees and Asylum Seekers located within the boundaries of Istanbul. In the data collection process of the study, the Personal Information Form, Parental Burnout Inventory, Self-Care Inventory, and the Short Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale were used. For data analysis, descriptive statistics, Pearson Correlation Analysis, and Multiple Linear Regression analysis were used. The average total score of the Parental Burnout Inventory among participating Syrian refugee mothers was found to be 64.74±40.68; the average score of the Mental Well-Being scale was 22.59±7.87; and the average score of the Self-Care Inventory was 60.10±18.24. Refugee mothers were found to be at risk for parental burnout, to have low self-care levels, and moderate levels of mental well-being. Furthermore, a statistically significant and strong negative correlation was found between parental burnout scores and self-care scores (r = -0.785), as well as between parental burnout scores and mental well-being scores (r = -0.832).